Hai sa iti zic, ma gandeam la epilatorul ala electric pentru femei de care ai pomenit zilele trecute. Pai… stai asa, ca nu e chiar asa simplu pe cat pare. Adica, ai vazut si tu oferta, nu? Sute de modele, de la alea ieftine de 50 de lei pana la bestii de 500. Pfff. Si eu, care credeam ca e doar o chestie de tras un aparat pe picior si gata. Hmm, nu. E mai mult de atat. Da, stiu, suna a cliseu, dar e ca atunci cand alegi o pereche de blugi – unii sunt comozi, altii te jupoaie de vii.
Deci, epilatorul electric pentru femei e o unealta care promite sa iti smulga parul din radacina, nu doar sa-l taie ca aparatul de ras. Si asta e si bine si rau, cum sa zic… bine pentru ca dureaza mai mult, rau pentru ca doare. Hai sa recunoastem, doare. Prima data am incercat eu acasa, acum cativa ani, si am plans. Glumesc, dar aproape. Era un model ieftin, din ala cu periuta rotativa, si zici ca ma jupuia. Dar, hey, dupa aia am invatat. Si acum? Acuma nu as mai da banii pe ceara sau pe brici. Serios.
De ce sa alegi un epilator electric?
Pai, sa iti zic sincer, eu am trecut prin toate metodele. Ceara e okay, dar e scumpa si trebuie sa astepti sa creasca parul. Briciul e rapid, dar dupa 2 zile ai deja barbie pe picioare. Si cremele? Pfff, alea miros a ceva chimical si uneori te iriti. Asa ca am zis: hai sa incerc epilatorul ala electric pentru femei. Si, surpriza! E chiar eficient. Daca ai rabdare, poti sa scapi de par pentru 2-3 saptamani. Adica, nu mai stai ca o nebuna in fiecare dimineata sa te dai cu aparatul de ras. E un win, nu?
Dar stai, ca voiam altceva sa zic… Ah da! Exista un truc: foloseste-l dupa dus cand pielea e calda si porii sunt deschisi. Doare mai putin. Crede-ma, am testat pe propria piele. Si daca esti la inceput, nu incerca pe zone mari, gen gambele intregi, deodata. Fa pe bucati. Si nu uita de exfoliere – fara ea, o sa ai firele alea crescute pe sub piele. Ce naspa e aia, nu? Gen, te chinui sa scapi de par, si el creste aiurea.
Tipuri de epilatoare si cum le alegi
Acuma, hai sa intram in detalii. Sunt doua mari categorii: cu cap rotativ si cu discuri. Alea cu cap rotativ au niste pensete mici care se invart si smulg parul. Sunt mai comune, gen vezi la toti. Alea cu discuri sunt mai rare, dar se zice ca sunt mai blande. Eu am incercat ambele, si sincer, diferenta nu e uriasa. Depinde de buget si de cat de mult vrei sa suferi. Glumesc, dar nu prea.
Uite un exemplu concret: am o prietena care a cumparat un epilator de la Birai, un model de vreo 200 de lei. Si zicea ca e super, ca are cap care se misca dupa forma corpului. Si alta prietena a luat unul de 80 de lei de la supermarket si l-a aruncat dupa o luna. Eh, vezi? Calitatea conteaza. Daca vrei sa investesti, recomand sa arunci un ochi pe epilator electric pentru femei de acolo. Au si variante cu capete interschimbabile, pentru fata, pentru zona sensibila. Da, exista si pentru zona aia. Nu te speria, se poate.
Cum sa il folosesti corect? Sfaturi din experienta personala
Prima data, fa un test pe o zona mica. Sa vezi cum reactioneaza pielea ta. Eu am facut greseala sa ma dau pe tot piciorul, si a doua zi eram rosie ca un homar. Nu recomand. Apoi, tine aparatul la un unghi de 90 de grade, nu trage de el. Lasa-l sa alunece. Si nu apasa tare – ca si cum ai mangaia, nu freca. Pare simplu, dar daca te grabesti, o sa ai par smuls aiurea si piele iritata.
Si un alt lucru: curata capul dupa fiecare utilizare. Suna a sfat de bunica, dar e important. Parul ala se aduna si daca nu il speli, aparatul face mizerie si miroase. Ugh. Il poti spala cu apa si sapun, sau cu o periuta. Eu am invatat pe calea grea, dupa ce am gasit un ghem de par in cap. Scuze, dar trebuia sa zic.
Hai sa iti dau un alt exemplu. Acum doua luni, am fost in vacanta la munte, si am uitat epilatorul acasa. Asa ca am folosit briciul de unica folosinta de la supermarket. Dupa 3 zile, aveam deja parul la loc, si ma simteam ca un cactus. Cand m-am intors acasa, primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma epilez. Si am stat linistita inca 2 saptamani. Deci, pentru mine, e un salvator de timp. Daca esti genul care vrea sa aiba picioarele fine fara efort zilnic, merita.
Avantaje si dezavantaje – direct si sincer
Acuma, sa nu crezi ca e totul roz. Hai sa iti zic pe sleau:
- Avantaje: Rezultatul dureaza mult (2-3 saptamani), nu trebuie sa astepti sa creasca parul ca la ceara, e mai ieftin pe termen lung decat dusul la salon, si poti sa il folosesti acasa, in ritmul tau.
- Dezavantaje: Doare la inceput (da, doare, nu te mint), poate provoca iritatii daca nu ai grija, e zgomotos (unele par ca drujbele), si trebuie sa investesti initial un pic mai mult pentru un model bun.
Si uite o lista cu lucruri de care sa tii cont cand cumperi:
- Verifica daca are cap care se misca – pentru zonele curbate, gen genunchi sau coate.
- Alege unul cu viteze multiple – incepi cu viteza mica, apoi cresti.
- Vezi daca e wireless – eu am unul cu fir si e enervant sa stai lipita de priza.
- Citeste recenzii – nu te lua dupa reclame. Oamenii care l-au folosit stiu cel mai bine.
Si inca ceva: daca ai pielea sensibila, cum am eu, incearca un model cu racire sau cu gel. Exista unele care au un cap care se raceste, sa calmeze pielea. Eu am vazut la Birai unul de genul, dar era mai scump. Poate merita, poate nu. Depinde de cat de mult vrei sa investesti in confortul tau. Eu, una, am ales unul mai simplu si ma descurc cu crema dupa epilare.
Pana la urma, e alegerea ta. Dar daca ma intrebi pe mine, merita incercat. Da, poate ca prima data o sa injuri putin, dar dupa aia o sa te intrebi de ce n-ai facut-o mai devreme. Asa am patit eu. Si acum, cand ma epilez, ma gandesc la timpul pe care il castig. Si la banii pe care nu-i mai dau pe ceara. E un schimb bun, nu?
Gata, cred ca am zis destul. Daca mai ai intrebari, da un semn. Si nu uita: orice ai alege, fa-o cu rabdare. Ca nu e concurs. Pielea ta iti multumeste.
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *