Cum sa prepari cocktailuri perfecte acasa cu un set de barman profesional - Birai.ro ...
Transport gratuit la toate comenzile de peste 400 RON

Cum sa prepari cocktailuri perfecte acasa cu un set de barman profesional

0 Comment

Hai sa iti zic, ma gandeam fix la asta weekendul trecut. Stai asa, ca am patit-o. M-am trezit ca vine lumea la mine, fix sambata seara, si eu ce am? Un strop de Cola veche si o sticla de vin pe jumatate. Pfff… dezastru total. Si atunci mi-am zis: gata, imi iau si eu un set de barman profesional, sa nu mai fac figura asta. Si uite asa am ajuns sa iti scriu acum, ca un prieten care iti da ponturi, nu ca un expert cu diploma. Ca deh, nimeni nu e perfect, nu?

Deci, cum prepari tu cocktailuri care sa nu arate ca o supa de legume? Pai… primul pas, si asta e cel mai important, e sa ai uneltele potrivite. Nu iti trebuie o mie de gadgeturi, dar un set de barman profesional e ca un ciocan bun pentru un dulgher. Adica, poti sa bati un cui si cu o piatra, da nu e la fel de usor, stii cum e? Asa si cu cocktailurile: poti sa agiti o vodca cu suc de portocale intr-un borcan, da nu o sa ai niciodata textura aia fina, aia de bar adevarat. Eh, hai sa recunoastem, fiecare vrea sa para cool cand toarna un Martini, nu?

De ce ai nevoie, de fapt? Unelte si maruntisuri

Hmm, sa vedem. Un shaker e obligatoriu. Ala din inox, clasic, de doua piese. Nu ala de plastic care miroase a detergent dupa o luna. Am luat eu unul de pe un set de barman profesional de aici si, sincer, e diferenta de la cer la pamant. Mai ai nevoie de un jigger, adica o masura. Fara aia, pui prea mult gin si te trezesti ca bei otet aromat. Crede-ma, am patit-o la o petrecere de acum doi ani, la Mihai, cand am gresit doza de sirop si am facut niste Margaritas care te faceau sa razi si pe dos. Gluma proasta, da invatatura buna!

Si un strainer, pentru Strep. Adica strecuratoarea aia fina care opreste gheata si bucatile de fructe. Altfel, bei cocktailul cu seminte de lime intre dinti. Ai vazut cum e? Nu e placut. Un set de barman profesional vine de obicei cu toate astea. Uite, eu am unul care are si un tel mic, pentru spuma. Parea inutil, dar l-am folosit la un Whisky Sour si a iesit spuma aia ca la carte. Pfff… cine s-ar fi gandit?

Ingredientele: nu face pe desteptul, ia-le pe bune

Acum, partea cu ingredientele. Aici e tricky. Nu lua siropuri de la supermarket care au E-uri de te doare capul. Sau daca le iei, macar amesteca-le cu ceva fresh. Gen, suc de lamaie proaspat stors. Nu din ala la sticla, ca e dulceag si fals. Am incercat o data cu suc de lamaie din ala, la un Mojito, si a iesit o chestie care semana a zeama de castraveti murati. Scuze, dar asa a fost. Deci, regula nr. 1: fructe proaspete, gheata curata (nu aia cu miros de congelator) si alcool de calitate. Nu iti trebuie un Glenfiddich de 200 de lei pentru un cocktail, da nici un vodka de 15 lei care arde ca benzina. Gasesti un echilibru, stii?

Si uite un exemplu concret: anul trecut, in iulie, am facut un Pina Colada pentru 4 persoane. Am folosit un set de barman profesional cu shaker de 700 ml. Am pus 200 ml de rom alb, 150 ml de crema de cocos (nu lapte, ca e prea subtire), 200 ml de suc de ananas proaspat si gheata. Am agitat 15 secunde, nu mai mult, ca se topeste gheata si se dilueaza. A iesit cremos, dulce, perfect. Costa vreo 50 de lei toata reteta, fata de 80 de lei la un bar din centru. Si a durat 10 minute. Click aici pentru un set de barman profesional daca vrei sa incerci si tu.

Tehnica: agita, nu amesteca ca la cafea

Uite, aici e partea amuzanta. Multi oameni cred ca daca agiti shakerul ca pe o salata, e de ajuns. Nu, frate! Trebuie sa faci miscari sigure, nu haotice. Imagineaza-ti ca tii shakerul cu ambele maini, langa piept, si agiti in linie dreapta, nu in cerc. Pare ciudat, dar asa se omogenizeaza corect. Am invatat asta de la un tip pe Youtube, care statea in bucatarie si explica de parca era un antrenor de box. Si mai e un truc: gheata trebuie sa fie cat mai mare, nu maruntita. Asa se topeste mai incet si cocktailul nu devine apa. Am patit la o petrecere de Craciun, cand am pus gheata maruntita si in 5 minute aveam un cocktail care semana a supa de pui. Aoleu…

Dar stai, ca voiam altceva sa zic. Avantaje si dezavantaje ale unui set de barman profesional? Hai sa le luam pe rand.

  • Avantaje: Ai totul la indemana, nu mai cauti un tel prin bucatarie sau o cana de masurat. E mai rapid, mai profesional. Poti face retete complicate, gen Old Fashioned sau Daiquiri, fara sa te stresezi. Si arata bine pe blat, recunoaste.
  • Dezavantaje: Costa ceva, da nu exagerat. Un set decent e intre 80 si 150 de lei. Daca iei unul ieftin, de 30 de lei, o sa se strice repede. Am un prieten care a luat un set din ala de plastic si dupa 3 luni s-a crapat shakerul. Si mai e un lucru: daca nu ai spatiu in bucatarie, o sa stea prin debara. Dar na, e alegerea ta.

Sa iti mai zic o poveste? Acum doua saptamani, am facut un Moscow Mule pentru o colega de munca. Aveam un set de barman profesional, dar am uitat sa pun gheata in pahar inainte sa torn. Am turnat direct peste lamaie si gin… si a iesit o chestie calda, amara. A trebuit sa recurg la un truc: am pus paharul la frigider 10 minute. A functionat, da nu a fost ideal. Deci, nu uita de gheata. E ca si cum ai face o prajitura fara faina, nu are sens.

Hmm, si legat de timp: un cocktail simplu, gen Gin Tonic, dureaza 2 minute. Unul mai complex, ca un Mai Tai, poate dura 5-7 minute. Daca ai o petrecere cu 10 persoane, fa-le pe rand, nu incerca sa faci 5 deodata. O sa torni gresit, o sa amesteci gresit. Am incercat la o zi de nastere, cu 8 invitati, si am facut un dezastru. Unul a primit prea mult sirop, altul prea multa lamaie. Pana la urma, am baut toti un fel de “cocktail secret” care era de fapt resturile. A fost amuzant, da nu recomand.

Si acum, hai sa incheiem cu o idee simpla: un set de barman profesional e ca o unealta buna. Nu te face barman peste noapte, dar iti usureaza viata. Incepe cu o reteta simpla, invata cum sa agiti, si apoi experimenteaza. Poate descoperi ca iti place mai mult un Whisky Sour decat un Martini. Sau poate nu. Important e sa te distrezi si sa nu bei prea mult, ca dupa aia uiti si cum se numeste cocktailul. Am patit si aia, la o petrecere de Revelion, cand am baut 3 Mojito-uri si am incercat sa fac un al patrulea. A iesit o zeama de menta si rom. Mda… uneori, mai bine lasi shakerul deoparte si comanzi ceva.

Deci, asta e. Sper ca ti-a fost de folos. Daca ai intrebari, da-mi un semn. Si nu uita: practica face perfectiunea, dar si rade de greselile tale. Ca doar nu esti la concurs. Ci doar acasa, cu un pahar in mana si un zambet pe fata.

Post Comments:

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *

Înapoi sus
Produsul a fost adaugat in cos