Hai sa vorbim putin despre Computherm termostat. Stii, alea mici, albe, pe care le vezi prin case si-apoi te intrebi: oare merge treaba cu ele? Pai… am avut unul, l-am pierdut, l-am gasit, l-am setat gresit, l-am urat, l-am iubit. E o relatie complicata, gen. Dar hai sa-ti zic cum sta treaba de fapt, fara sa ma laud ca-s expert, ca nu-s. Doar am stat cu unul in casa vreo 3 ierni si am invatat pe pielea mea.
Asa ca, uite, Computherm termostatul ala… e misto. Serios. Dar nu e perfect. Nimic nu e, nu? Pai, eu am modelul ala basic, Q7, sau cum ii zice… Q3? Habar n-am. Dar conteaza ideea. Il ai in mana, e plastic, e mic, si gata. Trebuie sa-l programezi. Si aici incepe distractia, pentru ca, stii cum e, daca nu citesti manualul, esti pierdut. Si eu nu citesc manuale. Niciodata. Asa ca am stat o ora sa-mi dau seama cum se schimba temperatura. Pfff…
Cum am ajuns sa iubesc Computherm termostatul (si sa-l urasc putin)
Acum, sa fim seriosi. Eu am luat un Computherm termostat pentru ca am vrut sa economisesc niste bani la gaz. Si uite cum am facut socoteala: in 2022, iarna aia groaznica, am platit 1200 de lei pe luna la incalzire. Da, stiu, e mult. Dar stateam cu centrala pornita non-stop, ca deh, frig. Si atunci, un prieten mi-a zis: “ia un termostat programabil, bre, si vezi ce iese”. L-am ascultat. Am dat 250 de lei pe un Computherm (modelul ala simplu, de pe birai.ro, l-am comandat si a venit in 2 zile). Si dupa o luna, factura a scazut la 780 de lei. Adica aproape 35 mai putin. Nu-i chiar o avere, dar pentru mine a fost o victorie. Asa ca, da, merita.
Dar nu totul e lapte si miere. Hmm. Sa vezi ce mi s-a intamplat. Odata, am setat termostatul sa scada temperatura la 16 grade noaptea, ca sa dormim racoare. Bun. Dimineata, la 7, trebuia sa urce la 21. Dar nu a facut-o. De ce? Pentru ca am uitat sa-l comut din modul “manual” in “automat”. Si am stat toata dimineata in casa, tremurand, intrebandu-ma de ce nu merge. Pfff… idiotenia umana, nu alta. Asa ca, invatatura: verifica setarile de baza inainte sa te plangi ca nu merge.
Setarile alea nebune: cum le faci sa mearga bine
Acum, hai sa intram in detalii mai tehnice, dar fara sa ma dau rotund. Computherm termostatul are niste butoane. Trei sau patru, depinde de model. Unul pentru sus, unul pentru jos, unul pentru meniu si unul pentru confirmare. Simplu, nu? Asa credeam si eu. Dar apoi am descoperit ca poti programa pana la 6 evenimente pe zi. Sase! Adica poti spune: la 6 dimineata, 22 de grade la 8, pleci la munca, scade la 18 la 16, cand te intorci, urca la 21 la 22, seara, 20 la 23, noaptea, 16. Si tot asa. E ca un ceas, dar pentru caldura. Stii cum e, iti faci un program si uiti de el. Asta e frumusetea.
Dar, si aici e un dar mare: daca ai o viata haotica, gen pleci si te intorci la ore diferite, atunci programul ala fix nu te ajuta. Atunci mai bine folosesti modul manual. Adica tu, cu mana ta, dai sus sau jos temperatura. Si gata. Nu te complica. Eu, de exemplu, am incercat sa fac un program super detaliat, cu trezirea la 6:30, apoi la 8:15, apoi la 12:00… si am renuntat dupa o saptamana. Prea multa bataie de cap. Asa ca am ramas cu 4 evenimente: dimineata, ziua, seara, noaptea. Si merge bine. Asa ca, sfatul meu: nu te ambitiona sa faci ceva ce nu se potriveste cu stilul tau de viata. Fa ce e simplu.
Povestea cu senzorul si locul ala prost unde l-am pus
Uite, una dintre greselile mele mari a fost locul unde am montat Computherm termostatul. L-am pus in hol, langa usa de la intrare. Greseala. Pentru ca de fiecare data cand deschideam usa, intra aer rece si termostatul credea ca e frig afara si pornea centrala. Si statea centrala pornita aiurea, consumand gaz de pomana. Asa ca l-am mutat in sufragerie, pe un perete interior, departe de ferestre si usi. Si acolo e bine. Acum masoara temperatura reala din casa, nu un curent de aer fals. Asa ca, daca vrei sa faci treaba buna, citeste putin despre amplasare. Sau, mai bine, uita-te pe birai.ro ca au ei niste sfaturi bune la fiecare produs. Serios, am vazut acolo niste detalii care m-au scapat de multe batai de cap.
Acum, sa vorbim putin despre avantaje si dezavantaje, ca sa nu crezi ca e totul roz. Pentru ca nu e. Hai sa le luam pe rand, asa, cum imi vin in minte.
- Avantaje: Economisesti bani, asta e clar. Am zis mai devreme, 35 mai putin la factura. E peste medie, nu?
- Alt avantaj: E simplu de folosit, dupa ce treci de faza aia de “unde-i butonul de confirmare?”. Dupa o saptamana, devine a doua natura.
- Inca unul: E mic si nu deranjeaza. Sta pe perete ca o pata alba, dar una utila.
- Dezavantaj: Bateriile. Da, alea. Se termina cand nu te astepti. Si ramai fara caldura. Am patit-o o data, noaptea, la 2 dimineata. A trebuit sa ma imbrac si sa merg la magazinul non-stop sa iau baterii. Nu-i amuzant.
- Alt dezavantaj: Daca ai o centrala veche, poate nu e compatibil. Trebuie sa verifici inainte. Eu am avut noroc, dar un prieten a luat unul si nu a mers la centrala lui din 98. Asa ca atentie.
- Si inca unul: Programarea aia cu 6 evenimente e prea complicata pentru un om normal. Eu am renuntat. Poate tu esti mai disciplinat, dar eu nu.
Uite, un alt exemplu concret. Acum doua luni, am fost plecat o saptamana in vacanta. Si am lasat termostatul in modul “vacanta”, adica la 15 grade, ca sa nu inghete tevile dar sa nu plateasca aiurea. Cand m-am intors, casa era rece, dar nu inghetata. Si factura aia a fost de 150 de lei, in loc de 400 cat as fi platit daca lasam centrala pornita normal. Deci, practic, mi-am recuperat investitia in termostat dintr-o singura vacanta. Asta e o chestie concreta, nu o poveste inventata. Asa ca, daca calatoresti des, e o idee buna sa ai un termostat programabil. Serios.
Acum, sa nu crezi ca e totul roz. Eh… mai sunt si momente cand te enervezi. De exemplu, cand apesi pe buton si nu raspunde, sau cand afisajul e prea mic si nu vezi bine cifrele. Dar, stii cum e, pentru banii aia, e acceptabil. Nu e un dispozitiv de 2000 de lei, e unul de 200-300. Si pentru pretul ala, face treaba. Asa ca, recomandarea mea? Daca ai o centrala moderna si vrei sa scapi de facturi mari, ia un Computherm. Dar nu te astepta sa faca totul singur. Trebuie sa-l programezi corect si sa-l pui intr-un loc bun. Si sa ai baterii de rezerva. Ca altfel, ramai in frig. Si nu e placut. Crede-ma, am incercat.
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *