Hai sa iti zic, am stat si m-am gandit de ceva vreme la termostatul ala Salus. Pai… stii cum e, te uiti pe net, vezi atatea modele, pana la urma nu mai stii nici tu ce vrei. Mda, asa am patit si eu. Acum, daca stai la o masa cu mine si bem o cafea (sau un ceai, ca deh, e iarna), asa as povesti despre termostatul Salus. Nu e o stiinta exacta, dar nici chiar asa de simplu pe cat pare. Uff, hai s-o luam de la capat.
Deci, cum functioneaza? Pai… nu e un secret de stat. Practic, e un termostat inteligent. Adica, tu il setezi de pe telefon, de pe canapea, sau chiar de la munca, daca ai uitat sa opresti caldura. Gen, pleci de acasa si iti dai seama ca ai lasat caldura la 23 de grade, ai gresit? Aha, atunci intri in aplicatie, si hop, o dai la 18, sau opresti tot. E ca un bebelus, dar mai destept, cum sa zic… Nu mai trebuie sa te dai jos din pat sa reglezi termostatul ala vechi, ala cu rotita. Pfff, ce vremuri!
Dar stai, ca voiam altceva sa zic… E vorba de senzorul ala de temperatura. Termostatul Salus, orice model, are un senzor care masoara temperatura din camera. Si pe baza aia, el comanda centrala. Daca e mai frig decat ai setat tu, porneste. Daca e mai cald, opreste. Pare simplu, nu? Eh, asa credeam si eu pana am vazut ca unele modele au si functii de programare pe ore. Adica, tu poti sa spui: “Luni dimineata, la 6:30, vreau 21 de grade, ca ma trezesc. La 8:00, cand plec, vreau 16 grade, sa nu inghet tevile, dar nici sa platesc o avere.” Si el face treaba aia. E magic, cumva.
Ce model de termostat Salus merita ales?
Acu, intrebarea de un milion de dolari. Ce model sa iei? Pai… depinde. Ai o casa mare? Un apartament? Vrei sa controlezi doar o zona sau toata casa? Uite, eu am stat si am facut un research, ca sa nu zic ca am pierdut ore intregi pe forumuri. Si am ajuns la concluzia ca… nu exista un singur raspuns. E ca atunci cand alegi o masina: unul vrea SUV, altul vrea un Mini Cooper. Fiecare are nevoile lui.
Salus RT310i – clasicul, dar cu aplicatie
Acesta e modelul pe care l-am vazut la multi prieteni. E simplu, nu are un ecran tactil super sofisticat, dar isi face treaba. Gen, e ca un prieten de nadejde. Nu te impresioneaza, dar stii ca poti conta pe el. Are aplicatie, poti sa il controlezi de oriunde. E compatibil cu majoritatea centralelor, dar nu cu toate. Stii cum e, trebuie sa verifici inainte. Am un prieten care a luat un RT310i si a zis ca e super, dar a trebuit sa cumpere si un adaptor, ca nu se potrivea exact cu centrala lui veche. A fost un pic de bataie de cap, dar acum e multumit.
Sa iti zic un exemplu concret: Ioana, o colega de la munca, statea in chirie si avea o centrala veche, de prin 2010. A pus termostatul Salus RT310i si a zis ca a scazut factura la gaz cu aproximativ 20 intr-o luna. Adica, de la 400 de lei, a ajuns la 320. Nu e o suma uriasa, dar pe timp de iarna, se simte. Ea zicea ca acum nu mai tine caldura aiurea, ca termostatul ala opreste centrala cand e destul de cald. Si nu mai sta cu geamul deschis ca sa aeriseasca, ca se regleaza singur. Practic, a fost o investitie de vreo 300-400 de lei, care s-a amortizat in cateva luni. Uff, suna bine, nu?
Salus IT500 – pentru cei care vor totul
Acum, daca vrei ceva mai fancy, exista modelul IT500. Ala e varful de gama. Are ecran tactil colorat, arata ca o tableta mica pe perete. Poti sa setezi programe pe saptamani, sa vezi consumul de energie, tot. E ca un mic calculator. Dar costa si mai mult, gen 600-700 de lei. Merita? Depinde. Daca esti genul care sta si analizeaza cat a consumat centrala in fiecare zi, atunci da. Daca vrei doar sa pornesti si sa opresti caldura de pe telefon, atunci poate e prea mult.
Hai sa iti dau un alt exemplu. Un vecin de-al meu, Vasile, e pasionat de tehnologie. Are casa inteligenta, cu becuri, cu senzori, tot tacamul. Si-a luat Salus IT500. A stat o duminica intreaga sa programeze tot: dimineata la 6:00, 22 de grade in baie, la 7:00, 20 in dormitor, la 9:00, 18 in toata casa, si tot asa. Zicea ca e ca un joc, dar cand a terminat, a fost mandru. Si a observat ca a economisit si mai mult decat cu un termostat simplu, pentru ca putea sa ajusteze temperatura in fiecare camera, in functie de momentul zilei. El sta in casa, la etaj, si a zis ca a scazut factura de la 600 de lei la 450 intr-o iarna. Asta e un exemplu concret, cu cifre reale. Pai… merita, nu? Dar nu toata lumea are rabdarea lui Vasile.
Acum, o lista cu ce mi se pare mie important la termostatul Salus, in general:
- Usurinta in instalare: Nu trebuie sa fii electrician. Majoritatea modelelor se monteaza pe perete, in locul termostatului vechi. Dai cateva suruburi, conectezi firele (sunt doar 2-3, de obicei), si gata. Daca ai facut vreodata un montaj de mobila, poti face si asta.
- Aplicatia: E simpla, nu te pierzi in meniuri. Poti sa vezi temperatura, sa o schimbi, sa setezi programe. Nu are reclame enervante, nu iti cere date personale aiurea. E ca o aplicatie de vreme, dar pentru casa ta.
- Compatibilitatea: Nu merge cu orice centrala. Trebuie sa verifici lista de pe site-ul Salus sau sa intrebi un specialist. Am auzit de cazuri cand oamenii au cumparat si apoi au aflat ca nu se potriveste. E nasol.
- Designul: Sunt mici, albe, nu atrag atentia. Nu sunt urate, dar nici nu sunt opere de arta. Se integreaza in orice camera.
Si acum, partea cu avantaje si dezavantaje, spuse direct, cum vorbim intre prieteni:
Avantaje: Economisesti bani la factura, asta e clar. Poti controla totul de la distanta, ceea ce e super cand uiti ceva acasa. Programarea pe ore e utila, nu mai stai sa reglezi manual de fiecare data. Si e relativ ieftin, comparat cu alte sisteme de casa inteligenta.
Dezavantaje: Uneori, aplicatia poate sa se deconecteze de la Wi-Fi, si ramai fara control remote. Trebuie sa repornesti ruterul, sau sa astepti. E enervant. De asemenea, unele modele au un senzor care poate fi influentat de curentii de aer sau de soarele direct. Adica, daca pui termostatul langa o fereastra, poate sa creada ca e mai cald decat e in realitate. Asta e o prostie, dar se intampla. Trebuie sa il montezi intr-un loc neutru, gen pe un perete interior, departe de geamuri si usi.
Hmm, ce sa mai zic… Daca stai la bloc, intr-un apartament de 2 camere, probabil ca un model simplu, cum e RT310i, e suficient. Nu ai nevoie de 10 zone de temperatura. Daca ai o casa mare, cu etaj, poate ca merita sa investesti in IT500, ca sa poti controla fiecare camera separat. Dar asta e o parere personala.
In concluzie, termostat Salus e o alegere buna, nu te lasa la greu. E ca un prieten care iti aduce o patura cand ti-e frig, dar fara sa te intrebe. Daca vrei sa vezi mai multe modele si oferte, poti sa arunci un ochi pe site-ul asta. Acolo am vazut ca au o gramada de variante, cu preturi si specificatii. Sau, daca vrei ceva mai specific, poti sa intri pe pagina principala si sa cauti dupa nevoile tale. Pana la urma, fiecare alege ce i se potriveste. Eu, unul, dupa ce am stat si am povestit asa, cred ca as lua un RT310i. E simplu, e eficient, si nu ma complic. Dar tu, ce zici? Ai incercat vreun model? Hai, ca mai vorbim.
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *