Hai sa iti zic, ma gandeam azi la termostat WiFi. Pai… stai asa, ca ti se pare un moft, nu? Si eu la fel, pana acum vreo luna. Pfff, ce prost am fost. Serios, acum nu mai as putea trai fara. E ca atunci cand ai descoperit incalzirea in pardoseala sau, nu stiu, masina cu incalzire pe scaune. Pur si simplu te intrebi cum ai stat pana acum.
Deci, termostat WiFi. Ce naiba e aia? Practic e o chestie mica, pe care o montezi pe perete in locul termostatului ala vechi, galben, din plastic, pe care il invarti din burta. Ala… stii cum e, ala care nu facea nimic altceva decat sa porneasca centrala cand era ger afara. Ei bine, acum ai un ecran, uneori chiar tactil, care se leaga de internet. Si de aici, magie. Sau aproape magie. Hai sa recunoastem, tehnologia asta e geniala pentru lenea noastra.
Uite, eu de exemplu, am o centrala veche, din 2010, cred. Si am zis ca nu se poate, ca trebuie sa schimb toata instalatia. Gresit! Am gasit un model compatibil, la un pret ok, gen 250 de lei. (Da, stiu, suna mult, dar gandeste-te cat dai pe o pizza in oras… aia e o seara, asta e o investitie pe ani). L-am montat singur, cu mana mea. Nu e greu, jur. Doar doi fire, plus pamantul, si gata. Acum am control total de pe telefon. Nu mai stau sa ma intorc acasa si sa inghet pana se incalzeste centrala. E fantastic.
Avantaje pe care nu le stiai (sau poate da)
Primul avantaj, si cel mai important pentru un om normal, e confortul. Adica, tu stai la munca, pe frig, si stii ca atunci cand ajungi acasa, in apartament e 22 de grade. Nu mai trebuie sa lasi centrala pornita toata ziua ca un fraier. Economia de gaz e reala. Eu am reusit sa scad factura cu vreo 20 in prima luna. Da, 20! Adica vreo 80 de lei. In 3 luni, ti-ai scos investitia. Nu e o prostie, e matematica.
Dar stai, ca voiam altceva sa zic… Ah da! Poti sa faci programe. Adica, dimineata la 7, centrala se porneste singura. La 8, cand iesi, se opreste. La 17, cand vine copilul de la scoala, se reporneste. Seara, la 22, se da mai incet. E ca si cum ai avea un robot personal care se gandeste la confortul tau. Pai, cine nu vrea asta? Si nu mai zic de vacanta. Cand pleci, pui termostatul pe ,,anti-inghet” (gen 7 grade), si stai linistit ca nu ti se sparg tevi. Aha, si poti verifica de la distanta temperatura din casa. Si daca ai uitat sa il opresti? O faci de pe telefon. Nu mai conduci ca un nebun inapoi acasa.
Setari si prostii pe care le inveti pe parcurs
Acum, sa vorbim de setari. Nu e chiar ca la carte. Cand l-am pus prima data, l-am bagat in priza (de fapt, l-am conectat la fire) si am zis ,,gata, merge”. Ei bine, nu. A trebuit sa il leg de WiFi. Si aici e o mica problema. Daca ai routerul vechi, gen de la RDS, poate nu se leaga. Sau se leaga, dar pierde semnalul. Eu am stat o ora sa il configurez, pentru ca nu stiam parola retelei de 2.4 GHz (ca ala de 5 GHz nu il suporta unele modele). Pfff, ce nervi. Dar dupa ce l-am setat, totul a mers ca uns.
O setare importanta e histerezisul. Nu te speria de cuvant. E diferenta intre temperatura la care porneste si opreste centrala. De exemplu, daca vrei 21 de grade, poti seta un histerezis de 0.5 grade. Atunci centrala porneste la 20.5 si se opreste la 21.5. Daca il pui mai mare, gen 1 grad, centrala porneste mai rar, dar poate simti diferente de temperatura. Eu am pus 0.5, mi se pare mai fin. Dar fiecare cum vrea.
Si mai e o chestie: modul ,,vacanta”. In aplicatie, poti seta o perioada (de exemplu, 3 zile) si o temperatura mai mica. Eu am plecat de Craciun la munte, am setat 10 grade in casa. Cand m-am intors, am pornit centrala de pe telefon cu o ora inainte sa ajung. Cand am intrat pe usa, era cald. Ce viata de boier, nu alta. Asta e un exemplu concret: am stat in Poiana Brasov, 2 nopti, si am platit cu 40 de lei mai putin la gaz fata de vecina care si-a lasat centrala pornita toata ziua. Ea a zis ca ,,asa e bine”, dar eu am zis ca e o risipa.
Ce modele am incercat si ce recomand
Am avut un termostat WiFi de la o firma chinezeasca, luat de pe net, cu 150 de lei. A mers bine o luna, apoi a inceput sa se deconecteze. Nu recomand. Mai bine dai un ban in plus, dar iei ceva de calitate. Acum am unul de la o firma romaneasca, care face si centrale, si merge perfect. E vorba de termostat WiFi de la Birai. E usor de configurat, are aplicatie in romana (ce mai, ca unele sunt doar in engleza si te incurci) si are si suport tehnic pe WhatsApp. Am sunat o data, mi-au raspuns in 5 minute. Pentru un om care nu se pricepe, asta e aur curat.
Uite, am facut o lista cu avantaje si dezavantaje, ca sa vezi clar:
- Avantaje: economisesti bani (20-30 la factura), confort maxim (pornesti centrala de pe telefon), programe personalizate (dimineata, seara, weekend), control de la distanta (vacanta, anti-inghet), instalare relativ usoara (daca ai putina indemanare).
- Dezavantaje: pretul initial (200-400 lei, dar se amortizeaza repede), dependenta de internet (daca pica WiFi-ul, ramai cu setarile de pe termostat, care merg si singure, dar nu mai poti controla de la distanta), unele modele au aplicatii proaste (de-asta zic sa alegi cu grija).
Acum, o parere personala: daca ai o centrala veche, nu te speria. Majoritatea termostatelor WiFi sunt compatibile cu orice centrala care are un termostat clasic (cu doua fire). Verifica doar daca ai un fir de nul (N) sau nu. Daca nu ai, exista modele care functioneaza si fara nul, pe baterii. Dar eu zic ca merita sa chemi un electrician sa traga un fir, daca e cazul. E mai sigur.
Si inca ceva: nu cumpara cel mai ieftin. Uite, eu am vazut unul la 80 de lei, dar avea aplicatia plina de reclame si se bloca. Nu merita nervii. Mai bine unul de la o firma serioasa, cum e Birai, care ofera garantie si suport. Stii cum e, uneori economisesti 50 de lei, dar apoi pierzi o zi intreaga sa il configurezi. Nu e rentabil.
In concluzie, daca vrei sa fii mai comod, sa economisesti bani si sa ai un control mai bun asupra caldurii din casa, termostatul WiFi e o alegere buna. Nu e un moft, e o investitie. Si nu, nu e greu de folosit. Daca eu, care sunt cam paralel cu tehnologia, am reusit, poti si tu. Hai, ca ti-am zis destule. Acum du-te si cumpara unul, ca iarna vine repede. Si nu uita sa imi spui cum merge.
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *