Pai… hai sa iti zic, stai putin ca ma gandesc cum sa incep. Manual de utilizare termostat Computherm Wireless Thermo Control System. Mda. Suna a ceva ce ai citi doar daca esti disperat, nu? Sau daca ai pierdut deja hartia aia din cutie si acum stai ca prostul in fata termostatului si te intrebi ce naiba faci.
Deci, eu am patit-o. Fix acum vreo doua luni. Mi-am luat un sistem din asta, wireless, ca deh, voiam sa fiu smecher. Sa reglez temperatura de pe canapea, fara sa ma ridic, ca doar nu sunt sclavul propriului meu calorifer. Si ce crezi? Primul lucru pe care l-am facut? L-am desfacut, m-am uitat la el, am zis “pfff, ce complicat”, si l-am lasat pe masa. Trei zile. Stai, ca nu e chiar asa…
Hai sa o luam de la capat. Termostatul Computherm Wireless Thermo Control System e, practic, un sistem de incalzire care iti permite sa controlezi temperatura de la distanta. Suna bine, nu? Ei bine, da, dar si nu. Pentru ca, sa fim sinceri, prima data cand te uiti in cutie, ai senzatia ca ai primit un kit de spargere a seifurilor, nu un termostat. Sunt acolo, gen, receptorul, emitatorul, sursele, cablurile… si o hartie. Aia numita “manual de utilizare”. Si acolo incepe distractia.
Ce e in cutie, de fapt?
- Un emitator (ala pe care il tii in mana, cu ecran si butoane).
- Un receptor (ala care se leaga de centrala, de obicei in beci sau in camera tehnica).
- Doua surse de curent. (Una pentru emitator, una pentru receptor. Nu le incurca, ca nu merge.)
- Manualul ala. Da, ala de care vorbim.
Si acum, partea cu adevarat amuzanta. Manualul de utilizare e scris intr-o engleza aproximativa, cu fraze care par traduse cu Google Translate in 2005. Serios. Zice ceva de genul “set the temperature to your desired comfort zone and enjoy the warmth”. Pai, multumesc, domnule manual, dar cum? Unde? Ce buton? Asa ca am stat si am cautat pe net, am gasit un videoclip pe YouTube, si abia atunci am inteles. Dar stai, ca nu am terminat.
Prima mea experienta: “De ce naiba nu merge?”
Am montat receptorul langa centrala. Am conectat firele. A fost… interesant. Pentru ca, vezi tu, eu nu sunt electrician. Sunt doar un tip care stie sa schimbe un bec si, poate, o priza. Asa ca atunci cand am vazut ca receptorul are 3 borne si centrala mea are 4 fire, am inceput sa transpir. Pana la urma, am sunat un prieten, care mi-a zis: “Bai, nu te panica. Ai grija sa nu scurtcircuitezi nimic. Conecteaza doar ce scrie in manual, dar daca nu scrie, atunci conecteaza-le asa cum iti zice inima.” Glumea, probabil. Dar am reusit. A functionat. Si ce satisfactie!
Acum, hai sa vorbim despre cum il folosesti de fapt. Emitatorul are un ecran. Mici, da, dar citibil. Are cateva butoane: unul pentru setare, unul pentru cresterea temperaturii, unul pentru scaderea ei, si unul pentru mod. Modul ala e important. Pentru ca poti alege intre “manual” si “program”. Daca alegi manual, e simplu: setezi temperatura si gata. Daca alegi program, incepe distractia. Poti seta, de exemplu, ca dimineata la 7 sa fie 22 de grade, iar la 9, cand pleci la munca, sa scada la 18. Apoi, la 5 seara, sa urce din nou la 21. Si noaptea, la 16. E ca si cum ai fi propriul tau meteorolog. Sau propriul tau sclav al confortului, cum vrei sa ii zici.
Hmm, dar stai. Ca voiam sa iti zic ceva important. Distanta. Asta e o chestie. Sistemul asta e wireless, da. Dar nu e ca wifi-ul ala care merge si prin 3 pereti de beton. Computherm Wireless Thermo Control System are o raza de actiune de aproximativ 100 de metri in camp deschis. In casa, cu pereti si mobila, scade la 20-30 de metri. Deci daca ai centrala in beci si tu stai la etajul 4, s-ar putea sa nu mai prinda. Am patit-o. Stateam in sufragerie, incercam sa cresc temperatura, si nimic. Receptorul nu raspundea. A trebuit sa ma duc langa centrala, sa apas manual. Pfff. Asa ca, sfatul meu: monteaza receptorul cat mai central in casa, sau macar intr-un loc unde emitatorul sa aiba drum liber.
Un exemplu concret, ca sa intelegi mai bine
Sa zicem ca ai o casa de 100 de metri patrati, cu centrala in garaj. Distanta dintre garaj si sufragerie e de 15 metri, dar printr-un perete de caramida si unul de rigips. O sa mearga? Probabil ca da. Dar daca ai centrala in beci, iar beciul e izolat cu vata minerala si beton, si tu stai la etaj, atunci s-ar putea sa ai probleme. Am un prieten care a pus sistemul asta si nu mergea decat daca statea langa fereastra. Asa ca a trebuit sa mute receptorul. E o chestie de incercat, de testat. Nu te baza pe “merge din prima”.
Acum, hai sa vorbim despre avantaje si dezavantaje, ca sa fie clar.
Avantaje:
- E simplu de folosit, dupa ce ai invatat butoanele. (Da, dupa ce ai invatat.)
- Poti economisi bani. Serios. Daca setezi temperatura mai scazuta cand nu esti acasa, poti reduce factura la gaz cu 10-15. Am calculat eu: daca stai 8 ore pe zi afara, si scazi temperatura de la 22 la 18, economisesti cam 2-3 lei pe zi. Intr-o luna, aia sunt 60-90 de lei. Intr-o iarna, vreo 500 de lei. Nu e o suma uriasa, dar nici de aruncat.
- Poti controla temperatura de pe canapea. Asta e, cum sa zic, un lux. Dar un lux care te face sa te simti bine.
- E relativ ieftin. Un sistem din asta costa cam 250-350 de lei. Adica, cat vreo 3-4 plinuri de benzina. Sau cat o cina in oras pentru doi.
Dezavantaje:
- Manualul de utilizare e… cum sa zic, o gluma proasta. E scris prost, cu termeni vagi si fara exemple clare. O sa ajungi pe YouTube sau pe forumuri, garantat.
- Raza de actiune e limitata. Nu te astepta sa mearga prin 3 etaje si 5 pereti de beton.
- Daca pierzi emitatorul, esti praf. Ca nu mai poti controla nimic. (Si eu l-am pierdut o data o zi intreaga. L-am gasit in buzunarul de la bluza. Da, sunt prost.)
- Bateriile. Emitatorul merge pe 2 baterii AAA. Daca se descarca, ramai fara comanda. Si nu ai un indicator clar de baterie slaba. Asa ca, intr-o buna zi, te trezesti ca nu mai merge. Si trebuie sa schimbi bateriile. E enervant.
Uite inca un exemplu. Acum doua saptamani, am vrut sa setez temperatura la 23 de grade, pentru ca era frig afara. Am apasat butonul de sus, de vreo 5 ori. Nimic. Am apasat mai tare. Nimic. Am inceput sa injur. Pana la urma, am realizat ca emitatorul era in modul “program”, nu “manual”. Si in modul program, nu poti schimba temperatura direct, trebuie sa intri in setari. Asa ca am pierdut 10 minute. Zece minute din viata mea, pentru un rahat de buton. Dar acum stiu. Si tu, daca citesti asta, vei sti.
In concluzie, termostatul Computherm Wireless Thermo Control System e un produs bun, dar cu mici probleme de design si de documentatie. Daca ai rabdare sa te joci cu el, o sa fii multumit. Daca nu, o sa iti dai cu el de cap. Eu, unul, il recomand, dar cu conditia sa ai un prieten care se pricepe sau sa fii dispus sa pierzi o dupa-amiaza cautand pe net cum se instaleaza. Si, bineinteles, nu uita de termostatul wireless Computherm pe care il gasesti pe birai.ro, ca acolo am vazut eu ca au si alte modele, poate mai bune. Sau poate nu. Cine stie.
Mda. Asa ca, daca esti pregatit sa devi stapanul temperaturii din casa ta, go for it. Dar nu spune ca nu te-am avertizat despre manualul ala. Si daca ai nevoie de ajutor, scrie-mi. Poate iti raspund. Poate nu. Depinde de cat de frig imi e.
Oh, si inca ceva. Nu incerca sa montezi receptorul langa un router sau langa un cuptor cu microunde. Am auzit ca interferentele sunt reale. Dar eu nu am testat. Poate e vrajeala. Sau poate nu. In orice caz, daca vrei sa vezi mai multe detalii, intra pe site-ul birai.ro si vezi acolo. Si gata. Am terminat. Acum ma duc sa beau o cafea. Sau poate un ceai. Depinde de cat de frig e.
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *