Hai sa iti zic o chestie… stateam si eu zilele astea si ma gandeam la cat de frig e in casa dimineata si cum ma tarai pana la termostat. Si atunci mi-am amintit ca nici macar nu stiu exact cum functioneaza ala, de fapt. Adica, e acolo, pe perete, apas pe el, dar ce se intampla de fapt? Pai… hai sa vorbim despre termostat ambient. Mda, suna pompos, dar e fix butonul ala cu care te certi dimineata. Sau poate nu. Depinde.
Deci, termostat ambient – ce e? Pai, e un aparat, mic, care sta pe perete si care ii spune centralei: ,,hei, e frig aici, mai baga un pic”. Sau invers: ,,gata, e prea cald, opreste-te”. Eh, pare simplu, nu? Dar nu e chiar asa, stii cum e. Sunt multe tipuri, cu fire, fara fire, cu wifi, cu alea cu ecrane colorate care arata ca nava spatiala. Uite, am vazut unul la un prieten – statea in Bucuresti, in Militari – si ala iti arata si temperatura de afara. Pfff, de parca nu iti bate vantul in geam sa iti dai seama.
Dar stai, ca voiam altceva sa zic… cum functioneaza? Practic, e simplu: masoara temperatura din camera si compara cu ce ai setat tu. Daca e mai frig, porneste centrala. Daca e mai cald, o opreste. Gen, ca un robotel care face ce vrei tu, dar numai daca il rogi frumos. Hmm, dar aici e smecheria: daca il pui langa geam sau langa usa, o sa creada ca e mereu frig si o sa tina centrala pornita non-stop. Si atunci vine factura. Si nu e misto.
Cum il setezi corect? Sau cum sa nu dai gres
Acum, cum il setezi corect? Pai, eu am invatat pe propria piele. Acu vreo doi ani, stateam in Chitila, intr-un apartament cu 3 camere, si am zis: ,,hai sa economisesc”. Am setat termostatul la 19 grade ziua si 16 noaptea. Crezi ca a mers? Nu. Dimineata imi inghetau picioarele si ma trezeam cu sosete de lana, desi era iunie. Eh, nu e bine. Apoi am incercat 21 ziua si 18 noaptea. Acolo a fost mai ok, dar factura a fost de 450 de lei pe luna la gaz. Si ma gandeam, ,,pai, nu se poate asa ceva”.
Deci, regula e: nu seta prea departe de temperatura reala. Daca vrei sa fie 22 de grade, dar afara sunt 5, centrala o sa mearga mult. Si invers, daca vrei 15, o sa ingheti tu. Un termostat ambient bine setat inseamna sa gasesti un echilibru. Si mai e ceva: nu il tot schimba. Eu am un prieten care se trezeste la 3 noaptea si il da mai cald. Pai, asa nu merge. E ca si cum ai incerca sa convingi un caine sa nu mai latre. Nu se poate.
Povestea cu termostatul meu si vecinul
Acum, sa iti zic o poveste. Era iarna, in ianuarie, si vecinul de sus – un tip care tine caldura la 25 de grade – m-a intrebat de ce eu am factura mai mica. I-am zis: ,,pai, am un termostat ambient care face tot”. El s-a uitat la mine ca la extraterestru. ,,Dar cum, nu e acelasi lucru?” Nu, nu e. El tinea centrala pornita non-stop, eu o lasam sa se opreasca singura. Diferenta? El platea 600 de lei pe luna, eu 350. Si stateam in aceeasi cladire, la aceeasi suprafata. Practic, diferenta a fost de 250 de lei. Aia e o cina in oras, daca vrei.
Si uite asa, am ajuns sa zic ca termostatul ambient e cea mai buna investitie daca vrei sa nu mai arunci banii pe geam. Dar, atentie, nu toate sunt la fel. Am vazut unul la un magazin, cu 80 de lei, si altul cu 300. Cel de 80 era mecanic, cu un buton pe care il invarteai. Ala e simplu, dar merge. Cel de 300 avea programare pe ore si aplicatie pe telefon. Daca esti genul care uita sa seteze, ala e bun. Dar daca esti ca mine, care apesi pe el doar cand e frig, poate cel ieftin e de ajuns.
Ce am invatat din greseli – lista cu ponturi
Hai sa iti fac o lista, ca sa nu treci prin ce am trecut eu:
- Nu pune termostatul langa surse de caldura. Adica langa cuptor, langa televizor sau in bucatarie. O sa creada ca e vara si o sa opreasca centrala. Si tu o sa ingheti in dormitor.
- Nu il pune langa geam. Parea logic? Nu. Acolo e curent si o sa creada ca e frig tot timpul. Centrala o sa mearga ca nebuna.
- Incearca sa il setezi la 20-21 de grade ziua si 18 noaptea. E un compromis bun intre confort si bani. Eu am facut asa si factura a scazut la 300 de lei.
- Daca ai programare, seteaza-l sa scada temperatura cand nu esti acasa. De exemplu, intre 8 si 16, cand esti la munca, pune-l la 17 grade. Cand vii acasa, il reporneasca. Economisesti pana la 20 pe luna.
Dar, stii cum e, fiecare are casa lui. Un prieten care statea la casa in Bragadiru imi zicea ca el tine 23 de grade ziua, pentru ca are peretii reci. Si atunci, factura lui era 700 de lei. Dar el zicea ca merita. Poate da, poate nu. Depinde de tine.
Avantaje si dezavantaje – sincer, fara perdea
Acum, hai sa fim sinceri. Termostat ambient – ce e bun si ce e rau? Uite:
- Avantaj: Economisesti bani. Serios, daca il setezi corect, poti scadea factura cu 20-30. Am vazut un studiu (nu il mai gasesc acum, dar era pe net) care zicea ca diferenta intre un termostat prost si unul bun e de 200 de lei pe luna. Pai, aia e o iesire la film cu popcorn.
- Avantaj: Confort. Nu mai stai sa te gandesti. Il lasi si face el. Eu am unul care se sincronizeaza cu telefonul si pot sa il pornesc din masina. Cand vin acasa, e cald. E ca un pui de robot.
- Dezavantaj: Daca nu il setezi bine, e o pacoste. Am patit sa il las la 16 grade noaptea si sa ma trezesc cu raceala. Eh, nu e vina lui, e vina mea.
- Dezavantaj: Unele modele sunt scumpe. Am vazut unul cu 500 de lei, care iti arata si umiditatea. Dar, sincer, pentru ce? Daca nu ai probleme cu mucegaiul, e degeaba.
Si uite, ca sa inchei, as zice sa incerci. Un termostat ambient e ca un prieten care iti spune ,,hei, e frig, pune-ti un hanorac”. Dar mai bine, il lasi pe el sa faca treaba. Si daca vrei sa vezi mai multe, uite, am gasit ceva interesant la termostat ambient pe site-ul asta. Sau poate vrei sa vezi si alte optiuni, ca sunt multe. Eu am luat unul de acolo si merge bine. Acum, daca ma intrebi, nu mai am probleme cu frigul dimineata. Pfff, ce bine e.
Gata, am vorbit destul. Acum du-te si seteaza-l. Sau nu. Dar macar gandeste-te. Hmm, poate maine. Dar nu uita: termostat ambient – prietenul tau sau dusmanul tau, depinde de cum il tratezi. Si daca ai intrebari, da un semn. Eu sunt aici, la masa, cu un ceai. Sau cu o bere, daca e seara. A, si nu uita sa verifici si termostat ambient daca vrei oferte. Poate ai noroc. Sau poate nu. Dar merita incercat.
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *