Aparat de Ras Shaver: Ghid de Alegere pentru un Barbierit Rapid - Birai.ro ...
Transport gratuit la toate comenzile de peste 400 RON

Aparat de Ras Shaver: Ghid de Alegere pentru un Barbierit Rapid

0 Comment

Hai sa vorbim putin despre aparat de ras shaver. Mda, stiu, suna a subiect banal, dar crede-ma, e mai complicat decat pare. Pai, stai sa ma gandesc… acum vreo doua luni, stateam in baie, uitandu-ma la tigaia aia veche de ras, plina de pasta, gandindu-ma: “Pfff, de ce naiba pierd atata timp?” Si atunci mi-am zis: gata, vreau un aparat de ras shaver. Dar nu orice aparat, ci unul care sa faca treaba repede. Fara taieturi, fara iritatii, fara prostii. Asa ca am inceput sa caut, sa intreb, sa testez. Si uite ce am aflat.

Hai sa recunoastem, barbieritul e o corvoada. Unii zic ca e un ritual, o placere. Da, sigur, ca si spalatul vaselor poate fi o placere daca ai chef de meditatie. Dar eu, sincer, vreau sa scap rapid. Sa intru in baie, doua-trei minute si gata, ies proaspat ca un bebelus. Sau macar sa nu arat ca un boschetar care a stat o saptamana in padure. De asta am ajuns la concluzia ca un aparat de ras shaver e solutia. Dar, surpriza! Nu toate sunt la fel. Unele sunt mai bune, altele… pai, cum sa zic, sunt bune de aruncat pe geam dupa prima utilizare.

Ce cauti de fapt la un aparat de ras shaver? Sau ce caut eu?

In primul rand, hai sa fim seriosi: vrei viteza. Vrei sa treci peste obraji, peste barbie, peste gat, si sa nu mai ramana fire lungi pe ici pe colo. Am patit cu un aparat ieftin, luat de la un magazin random, sa ma trezesc ca dupa 10 minute tot mai aveam zone neras. Parea ca aparatul doar imi mangai barba, nu o taia. Uff, ce nervi! Asa ca am invatat ca un aparat de ras shaver trebuie sa aiba capete bune, din otel sau ceva de calitate. Nu plastic care se toaca dupa trei utilizari.

Si mai e ceva: bateria. Stii cum e, dimineata, graba mare, vrei sa te rada si constati ca bateria e moarta. Pai, de aia am ajuns sa caut unul cu incarcare rapida. Gen, 5 minute de incarcat si ai destul pentru o sedinta. Sau, daca tot vorbim de exemple concrete, am vazut un model care promitea 60 de minute de utilizare dupa o incarcare de o ora. Suna bine, nu? Dar in viata reala, dupa o luna, bateria tinea doar 40 de minute. Mda, asa sunt reclamele. Important e sa citesti review-uri, nu doar descrierea de pe cutie.

Acum, o paranteza. Odata, am incercat sa ma rad cu un aparat de ras shaver in masina, in drum spre munca. Da, stiu, e periculos si prostesc. Dar eram in intarziere. Ei bine, nu recomand. Am sarit peste o groapa si am facut o taietura mica la barbie. Sange, panica, si am ajuns la birou cu un plasture. Asa ca, daca vrei sa fii rapid, fa-o acasa, in fata oglinzii, nu in trafic.

Uite, hai sa-ti spun ce am gasit eu ca fiind bun

Am tot cautat si am dat peste ceva interesant pe birai.ro. Am stat acolo, am citit descrieri, m-am uitat la poze. Si am observat ca majoritatea aparatelor de calitate au capete rotative sau cu folii. Care e diferenta? Pai, capetele rotative sunt mai flexibile, se adapteaza mai bine pe fata ta, mai ales pe zonele curbate, gen sub barbie. Cele cu folii sunt mai bune pentru un barbierit foarte aproape de piele, dar daca ai pielea sensibila, te pot irita. Si aici intervine alegerea personala.

Hai sa-ti zic o poveste. Un prieten, Gigi, a cumparat un aparat de ras shaver de la un supermarket, la reducere, cu 50 de lei. Prima data a zis ca e super, ca merge bine. Dupa o saptamana, se plangea ca i-a iritat gatul si ca trebuie sa treaca de 3 ori peste aceeasi zona. Si-a dat seama ca a facut o greseala. Eu, invatand din experienta lui, am ales un model mai scump, la vreo 200 de lei, dar care face treaba in 3 minute. Uneori, merita sa investesti putin mai mult, chiar daca initial ti se pare mult. Calitatea se simte, crede-ma.

Exemplu concret: cat timp pierzi de fapt?

Sa zicem ca te barbieresti clasic, cu spuma si lama. Cat dureaza? 10 minute? 15? Hai sa punem 12 minute, in medie. In fiecare zi, asta inseamna 84 de minute pe saptamana. Aproape o ora si jumatate! Cu un aparat de ras shaver bun, poti reduce la 4-5 minute. Adica 28-35 de minute pe saptamana. Diferenta e de vreo 50 de minute pe saptamana. Intr-o luna, castigi 3 ore si jumatate. In ce ai putea folosi timpul ala? Sa dormi mai mult, sa citesti ceva, sa bei o cafea linistit. Uite, asta e un argument serios, nu gluma.

Si inca un exemplu: am un coleg care calatoreste des in strainatate, prin avioane, trenuri. El are un aparat de ras shaver mic, de voiaj. Zice ca il incarca o data la doua saptamani si ca-l foloseste in aeroport, in toaleta, inainte de o sedinta. Eh, pentru el, e salvarea. Dar daca ai barba mai deasa, ca a lui Ion din bloc, care pare ca are un urs pe fata, atunci ai nevoie de unul mai puternic, poate chiar cu mai multe capete. Deci, depinde de tine, de stilul tau de viata, de cat de mult te deranjeaza sa pierzi timp.

Acum, o deviere brusca. Stii ce mi se pare aiurea? Cand cumperi un aparat de ras shaver si vine cu un manual de instructiuni de 50 de pagini. Serios? E un aparat de ras, nu un avion. Il iei, il incarci, il dai pe fata. Gata. Dar, bine, unii producatori se simt obligati sa scrie tot felul de avertismente: “Nu utilizati sub dus”, “Nu folositi cu crema de ras”, ba chiar “Nu incercati sa radeti pisica”. Da, am vazut asta. Pfff, lumea e plina de surprize.

Hai sa facem o lista, ca sa fie mai clar ce e bine si ce e rau.

  • Avantaje: Viteza, clar. Te barbieresti in 3-5 minute, fata de 10-15 cu lama. Confort – fara taieturi, fara sange, fara plasturi. Portabilitate – il poti lua oriunde, il folosesti si in masina (dar nu in timp ce conduci, idiotule!). Baterie – unele tin saptamani intregi.
  • Dezavantaje: Unele modele nu rad la fel de aproape ca lama. Daca ai pielea sensibila, pot aparea iritatii, mai ales daca apesi prea tare. Pretul – unul bun costa, nu e de 50 de lei. Si mai e si curatarea: daca nu il cureti dupa fiecare utilizare, se strange par si devine un cosmar.

Si uite, am mai gasit ceva pe birai.ro care m-a facut sa ma gandesc. Era un model care avea si un sistem de autocuratare. Adica il bagi intr-o statie, si el singur se curata, se usuca, se incarca. Suna a SF, dar exista. Costa, evident, mai mult, dar daca ai bani si vrei sa nu te atingi de nimic, e o solutie. Eu, personal, prefer sa il clatesc sub jetul de apa si sa-l las la uscat. E mai simplu, mai ieftin, si nu ocupi jumatate din baie cu o statie.

In concluzie, daca vrei un aparat de ras shaver, nu te grabi. Uita-te la ce ai nevoie: viteza, confort, pret, durabilitate. Citeste ce zic altii, nu te lua dupa reclamele alea cu tipi care rad pe o plaja in timp ce valurile se sparg. Aia e fictiune. In realitate, tu stai in baie, cu oglinda aburita, si incerci sa nu uiti sa incarci aparatul. Dar daca alegi bine, o sa ai o viata mai usoara. Si mai ai timp si pentru o cafea. Sau pentru a te uita la un serial. Sau, pur si simplu, sa te gandesti de ce naiba ai pierdut atatia ani cu lama. Mda, asa e viata.

Post Comments:

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *

Înapoi sus
Produsul a fost adaugat in cos