Aparat de Ras Clasic: Avantaje, Utilizare si Recomandari pentru Barbati - Birai.ro ...
Transport gratuit la toate comenzile de peste 400 RON

Aparat de Ras Clasic: Avantaje, Utilizare si Recomandari pentru Barbati

0 Comment

Pai… hai sa vorbim putin despre aparat de ras clasic. Stii cum e, de cand ma stiu, am tot incercat tot felul de chestii. Astea cu 5 lame, alea cu 3, ba chiar si alea de unica folosinta, alea mov de la supermarket. Pfff, ce porcarie. Serios, de ce naiba le mai cumparam? Uite, am stat eu asa, intr-o seara, dupa ce am facut un dus. Si ma uitam in oglinda. Aveam barba de vreo 3 zile, asa, neingrijita. Si mi-am zis: “Gata, bag mana-n foc, incerc si eu un aparat de ras clasic. Ce dracu poate fi asa de complicat?” Si uite-asa am ajuns.

Si acum, dupa ce am folosit unul vreo… nu stiu, 6 luni? Poate 7? Eh, nu mai conteaza. Pot sa iti spun clar: e altceva. Nu e doar un moft. E… cum sa zic… o experienta. Da, suna pompos, stiu. Dar asa e. E ca si cum ai face cafea la ibric, nu la filtru. E mai lent, mai atent, mai… personal. Si rezultatul? Mai bun. Mult mai bun. Fara iritatii, fara cosuri alea naspa dupa barbierit. Doar o piele neteda. Aproape ca iti vine sa te mangai singur pe obraz. Glumesc… sau nu? Haha.

De ce naiba sa alegi un aparat de ras clasic?

Bun, hai sa intram in subiect. De ce ai vrea sa folosesti un aparat de ras clasic? Adica, serios, de ce ai lasa confortul alora cu 5 lame si cap rotitor? Pentru ca, hai sa recunoastem, alea sunt facute sa para sigure. Dar de fapt… te pacalesc. Iti dau impresia ca te rad bine, dar de fapt iti smulg firul de par. Da, da, exact. Il smulg de la radacina. Si apoi ce se intampla? Creste sub piele, se face aia rosie, iritaie. Si tu stai acolo si te intrebi de ce naiba ai cosuri daca ai barbierit curat. Pai, pentru ca nu ai barbierit curat, ai smuls.

Un aparat de ras clasic, sau “safety razor” cum ii zice lumea, taie firul exact la nivelul pielii. Cu o singura lama. Ascutita, da, dar fix cat trebuie. Nu e ca alea de unica folosinta care se tocesc dupa a doua utilizare si incep sa traga de par. Uite, eu am patit-o. Acum cativa ani, stateam in chirie in Drumul Taberei. Si intr-o dimineata, graba mare, am luat un brici de-ala din 3 bucati de la magazinul de la colt. Dupa prima utilizare, mi-am julit tot gatul. Arata ca si cum m-as fi luptat cu un motan turbat. Si a trebuit sa merg asa la birou. A fost umilitor. De atunci, mi-am zis: “Gata, nu mai vreau improvizatii.”

Si atunci, ce faci? Iti iei un aparat de ras clasic. Dar nu oricum. Trebuie sa stii cateva lucruri. Gen, nu te arunci direct ca un viteaz. Trebuie sa ai un pic de rabdare. Si o crema buna. Si o perie. Si apa calda. Si… uite, vezi? Deja pare un ritual. Dar e un ritual frumos. Nu e ca atunci cand te barbieresti la 5 dimineata, pe fuga, cu spuma aia din spray care miroase a plastic ars. Nu. E ceva linistit. Iti iei 10 minute. Respiri. Te bucuri de proces. Suna a reclama la ceaiuri, stiu, dar asa e.

Ce ai nevoie ca sa incepi? (Si ce am patit eu)

Hai sa iti zic ce am luat eu. Nu iti trebuie cine stie ce. Un aparat de ras clasic, bineinteles. Alea sunt din metal, cateva zeci de lei. Gen, un Merkur sau un Muhle. Nu iti lua din alea din plastic ieftine de pe temu, ca alea se rup dupa o saptamana. Trust me. Am luat si eu unul odata, de 15 lei. A tinut fix 3 barbieriri. Apoa a inceput sa se balangane. Si lama statea stramb. Oribil.

Dupa, ai nevoie de lame. Alea sunt ieftine. Un pachet de 10 lame, gen, 10-15 lei. Si tin mult. O lama iti tine cam 3-4 barbieriri, daca ai barba nu prea deasa. Daca ai barba ca a lui Nea Marin din bloc, poate 2. Dar e ok. E mult mai ieftin decat cartusele alea scumpe de la Gillette. Stii tu, alea care costa 50 de lei 4 bucati? Pfff, o crima. Cu un aparat de ras clasic, cheltui poate 30 de lei pe luna. Maxim. In loc de 100-150. Practic, economisesti bani. Si iritatii.

Si mai ai nevoie de o perie. Nu e obligatoriu, dar ajuta. Si o crema de ras buna. Nu aia din spray. O crema care face spuma cu peria. Gen, Proraso sau Tabac. Miroase a barbierit adevarat. Nu a chimicale. Si un bol. Sau o cana. Orice. Eu folosesc o cana veche de la bunica. E draguta. Si iti da un vibe retro. Parca te simti ca in anii 50.

Avantaje si dezavantaje (ca sa nu zici ca te-am mintit)

Acum, hai sa fim sinceri. Nu e totul roz. Sunt si dezavantaje. Dar sunt mici, comparativ cu ce castigi. Uite, iti fac o lista. Asa, pe sleau.

Avantaje:

  • Pielea nu se mai irita. Serios, dupa primele 2-3 ori, pielea ta se obisnuieste si nu mai ai nimic. Eu acum ma rad si seara, si dimineata nu am niciun pic de roseata.
  • Costuri mici. Am spus deja. Un pachet de lame te tine o luna de zile. Poate chiar mai mult daca ai grija de ele.
  • Control total. Tu decizi unghiul, presiunea. Nu e ca la alea cu cap rotitor care fac ce vor ele. Aici esti tu seful.
  • E satisfacator. Suna ciudat, dar e. Cand vezi cum cade barba, curat, fara efort, te simti bine. E ca si cum ai taia untul cu un cutit incins.
  • Eco-friendly. Nu mai arunci atatea cartuse de plastic. Doar lamele, care sunt metalice si se recicleaza. Si aparatul e din metal, tine o viata.

Dezavantaje:

  • Inceputul e mai greu. Primele 2-3 barbieriri sunt… cum sa zic… interesante. O sa ai mici taieturi. E normal. Stai linistit. Nu e ca la aparatele alea sigure. Trebuie sa inveti unghiul. Dar dupa o saptamana, devine natural.
  • Dureaza mai mult. In loc de 5 minute, o sa iti ia 10-15. Dar eu zic ca e un avantaj, nu un dezavantaj. E timpul tau. Te relaxezi.
  • Nu e la fel de “aproape” ca un brici. Dar e aproape. Si fara riscul de a te julii rau. E un compromis bun.

Si acum, hai sa iti dau un exemplu concret. Acum doua saptamani, am fost la o nunta. M-am barbierit dimineata cu aparatul meu clasic. Am folosit o lama noua, ceva spuma Proraso verde. A durat 12 minute fix. Rezultatul? Pielea era ca de bebelus. Si seara, dupa dans si transpiratie, nu am avut niciun pic de mancarime sau iritatie. In timp ce prietenul meu, Andrei, care s-a ras cu un Mach 3, avea barbia rosie ca un rac fiert. Si se scarpina toata seara. I-am zis: “Vezi, de asta iti trebuie aparat de ras clasic.” El a oftat si a zis ca o sa incerce si el. Poate acum o sa ma creada.

Un alt exemplu: acum o luna, am fost in vacanta la munte. Am luat cu mine aparatul, cateva lame si o perie mica. Nu am avut probleme. M-am barbierit in cada, cu apa de la robinet. A fost simplu. In timp ce altii se plangeau ca le-au uitat cartusele acasa sau ca le-au picat pe gresie si s-au stricat. Eu am fost linistit. E ca o asigurare.

Daca vrei sa incepi, iti recomand sa intri pe birai.ro si sa vezi ce oferte au. Am gasit acolo un kit super fain, cu aparat, perie si cateva lame, la 80 de lei. E o investitie mica pentru o schimbare mare. Serios. Nu mai cumpara porcarii de la supermarket. Fa-ti un bine. Si daca ai nevoie de sfaturi, mai intreaba. Uite, birai.ro are si articole de blog, dar sunt in engleza. Dar macar ai o idee.

Hai ca am vorbit destul. Acum, du-te si incearca. Si nu uita: rabdare. Nu te grabi. Si daca te tai, nu e capat de lume. O sa fie bine. Promit. Si daca nu, macar ai o poveste de spus. Ca a mea cu motanul turbat. Pai, asta e. Ne auzim!

Post Comments:

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *

Înapoi sus
Produsul a fost adaugat in cos