Aparat de Ras in Cap: Cele Mai Practice Solutii pentru Tuns Zero - Birai.ro ...
Transport gratuit la toate comenzile de peste 400 RON

Aparat de Ras in Cap: Cele Mai Practice Solutii pentru Tuns Zero

0 Comment

Hai ca stam asa, bem o cafea sau poate un ceai, si vorbim. Uite, am tot vazut pe net, in reclame, pe la prieteni, lumea tot intreaba de aparat de ras in cap. Pai… pai hai sa iti zic eu cum sta treaba, ca am trecut prin toate fazele. De la freza zero facuta acasa, pana la alea la salon, si crede-ma, nu e chiar asa simplu pe cat pare. Adica, stii cum e, bagi un aparat si gata? Nu. Pfff, de cate ori nu am iesit eu cu capul ciuruit, cu dungi si pete, ca na, graba sau poate ca nu stiam eu sa manevrez. Dar hai sa iti zic ce am invatat.

Mda, deci aparatul ala. Nu e doar un obiect. E o declaratie. E genul ala de chestie care iti da un aer de dur, dar si de om care nu pierde timpul cu spalatul parului, nu? Haha. Glumesc, dar e si un pic adevarat. Deci, ce facem? Cum alegem? Uite, eu am inceput cu un aparat de la magazinul din colt, de 50 de lei. Crezi ca a tinut? A tinut vreo doua luni, dupa care a inceput sa traga parul, nu sa-l taie. Ceva de cosmar. Asa ca am zis: gata, investesc. Si am luat unul mai serios, de vreo 200 si ceva de lei. Diferenta? Ca de la cer la pamant.

De ce sa iti iei un aparat de ras in cap? Sau poate nu?

Acuma, sincer, e o intrebare buna. De ce ai vrea sa iti rupi capul (bai, ce joc de cuvinte) cu un aparat de ras, cand poti merge la frizer? Pai… hai sa iti zic. Eu, de exemplu, stau in Drumul Taberei, Bucuresti. Pana la frizerul meu, fac 20 de minute pe jos. Astept, poate 15 minute, apoi ma tunde in 10 minute, si ma intorc. Total, o ora. Si dau 40 de lei. Deci, timp si bani. Daca am acasa un aparat de ras in cap, eu fac totul in 15 minute. Inclusiv curatenia. Adica, economisesc 45 de minute si 40 de lei de fiecare data. Daca ma tund o data pe saptamana, vorbim de… stai sa calculez… 40 de lei x 4 = 160 de lei pe luna. Si timp? 45 de minute x 4 = 3 ore. In 3 ore pot sa vad un film, sa citesc, sau poate sa dorm. E o alegere, nu?

Dar nu e totul roz. Adica, hai sa recunoastem, prima data cand te tuns zero acasa, o sa fie un dezastru. Garantat. Si eu am facut-o. Am iesit cu o chelie pe stanga, alta pe dreapta, si ma uitam in oglinda ca un nebun. A trebuit sa imi rad tot capul dupa aia. Eh, dar dupa aia inveti. E ca mersul pe bicicleta. Pana nu cazi, nu inveti sa mergi. Si uite, dupa vreo 3-4 incercari, am prins miscarea. Acuma, pot sa ma tund si cu ochii inchisi. Aproape.

Ce tipuri de aparate exista? O mica plimbare prin jungla

Uite, e o intreaga lume. De la alea cu fir, la alea fara fir. De la alea cu capete rotunde, la alea cu capete patrate. E o nebunie. Dar sa iti zic ce am observat eu. Aparat de ras in cap cu fir? Sunt mai puternice, nu se descarca, dar te incurca cablul. Eu am unul fara fir, de la o firma cunoscuta, si tine cam 60 de minute. Adica, suficient pentru 3-4 tunsori. Dar daca uiti sa il incarci? Pai… te duci la prietenul tau cu cablu, sau astepti. E o mica problema.

Si mai e si treaba cu capetele. Unele au piepteni, altele nu. Daca vrei zero, adica pielea curata, ai nevoie de un aparat care sa rada, nu doar sa tunda. Aparatele de ras in cap pentru zero sunt alea care au o lama speciala, ca un fel de masina de ras electrica, dar mai mare. Unele au 3 capete, altele au 5. Eu am unul cu 3 capete, si e ok. Dar am incercat unul cu 5 capete la un prieten, si parea ca merge mai fin, mai rapid. Diferenta de pret? Aparatul meu e 250 de lei, al lui e 450 de lei. Merita diferenta? Hmm, nu stiu. Pentru unul care se tunde o data pe luna, poate nu. Pentru unul care o face saptamanal, poate da.

Povestea mea cu tunsul zero: de la frica la rutina

Stii cum e, prima data cand am vrut sa ma tund zero, am stat o ora sa ma uit la tutoriale pe YouTube. Toate vorbeau de unghiuri, de miscari, de cum sa nu tai pielea. Si eu stateam acasa cu aparatul in mana, transpirand. Pana la urma, am zis: “Ce naiba, e doar par!” Si am dat drumul. A fost… interesant. Aparatul meu facea un zgomot ca un bondar, si simteam cum vibreaza pe cap. Dupa primele doua treceri, am vazut ca pe o parte e mai scurt decat pe cealalta. Asa ca am incercat sa corectez. Si am gresit si mai rau. Pana la urma, am ras tot cu lama de ras. Adica, am facut zero cu lama, nu cu aparatul. A fost o lectie. Dar de atunci, am invatat sa merg cu aparatul incet, in cerc, si sa verific de 10 ori in oglinda. Acuma, e o rutina. Duminica seara, dupa dus, ma tund. 15 minute si gata. E aproape meditativ. Aparatul ala a devenit prietenul meu.

Si acum, hai sa iti zic ce am gasit pe net. Am vazut ca pe birai.ro au cateva modele interesante. Nu stiu daca stii, dar e un magazin online cu tot felul de gadgeturi. Am gasit acolo un aparat de la o marca pe care nu o cunosteam, dar cu review-uri bune. Costa 180 de lei, si stateam sa ma gandesc daca sa il iau sau nu. Pana la urma, am zis ca raman cu al meu, dar daca se strica, stiu unde sa ma uit. Uite, si pe birai.ro mai au accesorii, cum ar fi capete de schimb sau ulei pentru lubrifiere. Chestii marunte, dar care conteaza.

Avantaje si dezavantaje ale unui aparat de ras in cap (spuse pe sleau)

Hai sa le luam pe rand, ca sa nu ma pierd. Avantaje? Sunt multe, dar si dezavantaje sunt, na, nimic nu e perfect.

  • Avantajul 1: Economisesti bani. Am zis mai devreme, 160 de lei pe luna. In 6 luni, ai platit aparatul de 2 ori. E matematic.
  • Avantajul 2: Economisesti timp. Nu mai stai la cozi, nu mai faci programari. Cand ai chef, te tund. Dimineata, seara, oricand.
  • Avantajul 3: Poti experimenta. Vrei zero? Vrei 3 mm? Vrei 5 mm? Schimbi pieptenele si gata. La frizer, daca nu iti place, trebuie sa astepti pana data viitoare.
  • Dezavantajul 1: Inveti pe pielea ta. Prima data o sa fie un cosmar. Garantat. O sa ai dungi, o sa ratezi zone, o sa te tai poate. E un proces.
  • Dezavantajul 2: Curatenia. Firimiturile alea de par se imprastie peste tot. In cada, pe podea, pe tine. Trebuie sa ai un aspirator la indemana, sau sa te tund in cada goala si sa strangi dupa.
  • Dezavantajul 3: Intretinerea aparatului. Trebuie sa il cureti, sa il ulei, sa schimbi capetele. Daca nu, se tocesc si incepe sa traga parul. E ca o masina, trebuie ingrijit.

Si inca ceva. Un lucru pe care nu il zice nimeni. Cand te tuns zero, pielea capului e expusa. Daca e vara si iesi la soare, trebuie sa pui crema cu protectie solara. Altfel, te alegi cu o arsura ca lumea. Am patit-o eu o data, la mare, in Costinesti. Am stat la soare 30 de minute, si am iesit cu capul rosu ca un homar. A durut o saptamana. Deci, atentie. Aparatul de ras in cap e super, dar vine si cu responsabilitati.

Acuma, daca ma intrebi pe mine, cred ca merita. E o investitie mica pentru confortul de a fi mereu proaspat tuns. Si uite, mai e si partea aia de… cum sa zic… de mandrie. Cand te tuns singur, simti ca ai facut ceva. Ca nu ai mai dat banii la altul. E un pic ca atunci cand gatesti acasa in loc sa comanzi mancare. E mai mult efort, dar satisfactia e alta.

Hai ca am vorbit destul. Eu zic sa incerci. Ia un aparat de buget, nu de 50 de lei, ci unul de 150-200 de lei, si incearca. Daca nu iti place, poti oricand sa mergi la frizer. Dar s-ar putea sa te indragostesti de ideea de a fi propriul tau barbier. Si acum, daca ma scuzi, ma duc sa imi incarc aparatul. Maine e duminica si am treaba. Ce mai, tunsul nu asteapta!

Post Comments:

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *

Înapoi sus
Produsul a fost adaugat in cos