Pai, uite, stai sa vezi… ma gandeam azi-dimineata, in timp ce incercam sa-mi gasesc cheile de masina — din nou, evident — ca, mda, as putea sa am o viata mai usoara. Si atunci mi-am adus aminte de subiectul asta: produse smart pentru casa moderna. Nu stiu de tine, dar eu am fost sceptic mult timp. Ce pula mea, sa vorbesc cu un bec? Sa-mi porneasca aspiratorul singur? Parea ceva din filme, gen I, Robot dar fara Will Smith. Dar, hei, uite ca am ajuns sa am cateva chestii si, surpriza, nu mai vreau sa ma intorc la viata de pestera. Hai sa iti povestesc ce am descoperit anul asta, ca gadgeturile chiar s-au mai cizelat. Nu mai sunt acele jucarii scumpe care functionau doar jumatate din timp. Acum… pfff, acum sunt altceva.
Si uite cum, fara sa vreau, am ajuns la subiect. Asa stau eu, vorbesc, ma abat, dar revin. Ca o giratorie, stii? Bun, hai sa intram in treaba. Ce am eu acasa si ce as vrea sa am, dar ma abtin sa nu dau toti banii pe prostii. Pentru ca, hai sa recunoastem, e foarte usor sa te entuziasmezi si sa cumperi un espressor smart care iti spune poezii, dar de fapt tu vrei doar cafea. Asa ca, ce am selectat eu aici sunt chestii care chiar iti fac viata mai putin… haotica. Sau, macar, mai amuzanta.
1. Centrul casei: boxa sau asistentul vocal? Sau amandoua?
Hmm, aici e dezbaterea secolului. Ai nevoie de un Amazon Echo, de un Google Nest sau de o boxa mai simpla care doar da muzica? Eu am inceput cu un Google Nest Mini, ala mic, si, stii cum e, la inceput mi se parea o jucarie. Il intrebam ce ora e, desi aveam ceas langa mine. Dar apoi… am inceput sa-l folosesc pentru lumini. Si asta e cheia. Nu asistentul in sine e smecher, ci ecosistemul. Adica, daca ai cateva becuri smart, un termostat, poate o priza, atunci boxa devine creierul casei. Fara ea, e haos. Cu ea… e haos controlat.
Anul asta, modelele sunt mai bune. Au difuzoare mai puternice, microfoane mai sensibile si, cel mai important, nu mai fac figuri cand le vorbesti din cealalta camera. Eu am unul in bucatarie si unul in sufragerie. Si, gluma proasta, dar le-am pus nume. Da, vorbesc cu boxele. Dar cine nu face asta? Daca tu nu faci, probabil ca nu ai incercat sa intrebi “Hei, Google, cum se face un sos bechamel?” in timp ce ai mainile pline de faina. E magic. Sau, macar, e convenabil.
Dar nu doar boxa, ci si ce comanzi prin ea.
Uite, de exemplu, am o priza smart de la TP-Link. Am luat-o acum doi ani din supermarket, la reducere, cu 40 de lei. Si ce crezi? Inca merge. O folosesc pentru veioza din dormitor. Programez sa se stinga la 11 noaptea, ca sa nu mai adorm cu lumina aprinsa. Si dimineata, ma trezeste cu o lumina lenta, nu cu ala de ceas care te scoate din somn ca o sirena. E un obicei mic, dar conteaza. Cineva a zis ca nu e sanatos sa te trezesti brusc. Pai… probabil ca ala avea dreptate. Pentru ca, de cand fac asta, ma simt mai putin zombie la prima ora.
Si aici intervine magazinul meu preferat de gadgeturi. Serios, am tot comandat de la ei si nu am avut probleme. Au si un suport care iti explica cum montezi chestiile, ca uneori vine cu 15 manuale si tu vrei doar sa functioneze. Odata am stat 20 de minute sa conectez o priza la Wi-Fi. Parea ca nu vrea. Am inchis aplicatia, am deschis-o din nou, am reusit. Deci da, rabdare. Dar merita.
Exemplu concret: cum mi-am transformat dormitorul in camera de hotel
Stii cum in hoteluri ai perdelele electrice si totul e perfect? Ei bine, eu am incercat sa recreez asta acasa, dar cu buget de sarak. Am luat o banda LED smart (de 5 metri, 60 de lei) si am lipit-o pe sub pat. Nu, nu e perdea, dar creeaza o atmosfera. Seara, o setez pe o culoare calda, portocalie, si imi citesc o carte. Sau, daca vreau sa ma prefac ca sunt intr-un club, o pun pe rosu intermitent. Dar aia e doar pentru zilele cand am musafiri si vrem sa radem. Banda aia se conecteaza la telefon si pot sa o programez sa se stinga singura dupa o ora. Nu mai trebuie sa ma ridic din pat. Asta e lux, prietene. Lux adevarat.
Si acum, un alt exemplu cu cifre: am un aspirator robot, un Xiaomi Roborock S5 Max. L-am luat la black friday anul trecut, cu 1200 de lei. Suna mult, dar gandeste-te: cat timp pierzi tu cu aspiratul? Eu, cam 30 de minute pe zi, de doua ori pe saptamana. Deci 1 ora pe saptamana. In 52 de saptamani, sunt 52 de ore. 52 de ore din viata mea, aspirand. Robotul ala face treaba singur, si eu ma uit la el cum merge si rad. Sau, mai bine, plec de acasa si el ramane. Si cand ma intorc, podeaua e curata. E ca si cum as avea un servitor, dar fara sa-i platesc salariu. Doar curent si un filtru din cand in cand. A meritat fiecare banut, crede-ma.
2. Termostatul smart: sau cum sa nu mai ingheti iarna si sa nu dai faliment vara
Bun, aici e subiectul meu preferat. Pentru ca eu sunt friguros. Iarna, stateam cu termostatul pe 25 de grade si tot imi era frig. Dar factura la gaz… pfff, aia ma facea sa transpir. Asa ca am cautat o solutie. Si am dat de termostatul smart, modelul Netatmo. L-am montat eu, ca nu e rocket science, doar doua fire. Si ce face? Inveti tu, sau invata el, cum sa zic, programul tau. Adica, daca tu pleci la munca la 8, el stie ca de la 9 pana la 5 nu e nimeni acasa, asa ca reduce temperatura la 18 grade. Si cu o ora inainte sa ajungi, o creste la 21. Asa, cand intri pe usa, e cald. Dar nu ai irosit caldura toata ziua. Am redus factura la gaz cu aproximativ 25. Asta inseamna, la preturile de acum, vreo 200 de lei pe luna economisiti. Doar din setari. E o prostie ca nu am facut asta mai devreme.
Si acum, o paranteza personala: am incercat sa setez termostatul sa se opreasca complet cand nu sunt acasa, dar m-am intors odata si era atat de frig in casa ca mi-au inghetat plantele. Asa ca am invatat: nu-l opri complet, doar reduce-l. E mai sanatos si pentru tine si pentru factura. Si pentru flori, evident. Nu vreau sa fiu tipul care si-a omorat cactusii din cauza tehnologiei.
Daca vrei si tu un astfel de sistem, dar nu stii de unde sa incepi, iti recomand sa arunci un ochi pe site-ul asta unde am gasit eu cele mai ok oferte. Au si kituri de inceput, cu termostat si cateva senzori. Nu trebuie sa cumperi tot odata. Poti incepe cu un bec, apoi o priza, apoi termostatul. Asa, pas cu pas, nu simti ca ai dat o avere dintr-o data.
Avantaje si dezavantaje (ca sa nu zici ca te-am mintit)
Hai sa fim sinceri. Nu totul e lapte si miere. Uite, eu iti spun verde-n fata ce e bine si ce e rau la produsele astea.
Avantaje:
- Economie de timp. Nu mai stai sa cauti telecomanda, nu mai programezi manual. Totul e pe telefon sau pe voce.
- Economie de bani. Da, initial dai, dar pe termen lung recuperezi. La termostat, la becuri LED, la prize care opresc consumul standby.
- Confort. Pur si simplu, e placut sa intri in casa si sa gasesti lumina potrivita, temperatura ideala si muzica ta preferata. E ca si cum casa te intampina.
- Control de la distanta. Uiti sa stingi fierul de calcat? Poti sa verifici de la munca si sa-l opresti. Nu mai ai acea panica de “oare am lasat ceva pornit?”.
Dezavantaje:
- Pretul initial. Unele gadgeturi sunt scumpe. Un termostat bun e 500-700 de lei. Un aspirator robot, peste 1000. Nu e pentru orice buget.
- Dependenta de internet. Daca iti cade Wi-Fi-ul, unele functii nu mai merg. Nu poti comanda de la distanta. E o problema reala, mai ales daca ai un router vechi.
- Securitatea. Da, teoretic cineva ti-ar putea hack-ui casa. Dar, hai sa fim seriosi, nimanui nu-i pasa de becul tau. E mai probabil sa patesti ceva cu telefonul. Totusi, e bine sa ai parole puternice.
- Uneori, tehnologia e prost gandita. Am o aplicatie care se tot blocheaza. Trebuie sa o inchid si s-o deschid din nou. E enervant. Dar, in general, merge.
3. Alte nebunii care merita (sau nu)
Ce sa mai zic? Am vazut recent o oala sub presiune smart. Da, oala aia care iti trimite notificare pe telefon cand mancarea e gata. Serios? Adica eu sunt in sufragerie, oala e in bucatarie la 5 metri distanta, si imi scrie “Mancarea e gata”. Pai si daca sunt in alta camera? Nu aud claxonul? E o prostie, dar e un moft. Poate pentru cineva care sta in apartament mare, sau pentru cineva care e mereu cu telefonul in mana. Nu judec. Dar eu prefer sa aud sunetul ala de “pssst” al oalei clasice. E mai autentic.
In schimb, un alt gadget pe care il am si pe care il iubesc este un incarcator wireless pentru telefon. L-am pus pe noptiera. Seara, pun telefonul pe el, nu mai caut cablul. Dimineata, il iau. E simplu, dar e unul din acele lucruri care, daca se strica, le cumpar imediat altul. Nu mai vreau sa ma intorc la cabluri care se rup, care se incurca, care nu se potrivesc. E un mic rai.
Si, ca sa inchei, as vrea sa-ti spun ca nu trebuie sa cumperi tot ce e pe piata. Alege ce ai nevoie. Daca esti genul care sta toata ziua afara si doar doarme acasa, poate un termostat e suficient. Daca esti un gurmand care gateste mereu, poate un cuptor smart e mai util. Nu te lasa pacalit de reclame. Fa-ti o lista cu ce te enerveaza in casa ta. Acolo e problema. Si apoi cauta gadgetul care o rezolva. Nu invers. Asa vei fi fericit si nu vei avea un dulap plin de jucarii nefolosite. Crede-ma, am trecut prin asta. Acum am un set de 6 becuri smart pe care le folosesc doar pe post de veioza, pentru ca nu am reusit sa le conectez la aplicatia principala. Dar e ok. Sunt decorative. Macar arata bine.
Gata, am vorbit destul. Acum tu ce faci? Te-ai gandit la vreun gadget pentru casa ta? Sau inca esti sceptic? E ok si asa. Important e sa fii confortabil. Si daca vrei sa incepi, incepe cu un bec. E cel mai ieftin si cel mai usor. Si daca nu iti place, ai pierdut 30 de lei. Dar daca iti place… pfff, atunci nu te mai opresti. Bafta!
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *