Hai sa iti zic, stai asa ca am patit-o si eu. Anul trecut, fix in ianuarie, cand era gerul ala nasol, am decis sa imi pun incalzire in pardoseala. Si ma gandeam, ce poate fi asa complicat? Pai… multe, se pare. Mai ales cu termostat incalzire pardoseala. Mda, suna a ceva tehnic, dar defapt e creierul intregii afaceri. Fara el, ai doar o podea calda dar fara cap. Si atunci, cum alegi modelul potrivit? Uff, uite ca am invatat pe pielea mea.
Hmm, deci, primul lucru pe care l-am aflat – nu toate termostatele sunt la fel. Stii cum e, intri pe net, vezi o gramada, de la 100 de lei la 1000 de lei. Si te intrebi, ce plm, e doar un buton, nu? Gresit. E ca si cum ai compara o masina Dacie cu un BMW. Ambele merg, dar una iti da confort, cealalta… pai, te duce din A in B, dar fara muzica, fara aer conditionat. Asa e si cu termostat incalzire pardoseala – unele doar pornesc si opresc, altele invata cand vii tu acasa. Pfff.
Ce naiba face un termostat, defapt?
Ok, hai sa o luam de la inceput. Tu ai tevile alea in podea, sau poate cabluri electrice. Apa calda sau curentul trece prin ele, incalzeste sapa, si apoi tu simti caldura in talpi. Dar cum stii cand e prea cald sau prea rece? Pai, exact, de-aia ai termostatul. El citeste temperatura, si zice “gata, opreste-te” sau “mai baga, ca e frig”. Simplu, nu? Nu prea. Pentru ca, hai sa recunoastem, o camera nu e la fel ca alta. Ba eu am un living de 25 de metri patrati, si un dormitor de 12. Si un hol. Si fiecare are nevoie de alta temperatura. Si atunci, ce faci?
Pai, ai doua variante mari: termostat clasic, ala cu rotita sau cu ecran mic, care doar mentine o temperatura fixa. Sau unul smart, care se conecteaza la wifi si pe care il poti controla de pe telefon. Acum, eu am fost sceptic la inceput. Ziceam, de ce sa imi bat capul cu aplicatii? Dar apoi am vazut ca pot sa opresc incalzirea cand ies din casa, si sa o pornesc cu o ora inainte sa ajung. Si am salvat bani. Serios, am calculat – aproximativ 15-20 mai putin pe factura. Aia inseamna, la o casa de 100 mp, cam 200-300 de lei pe iarna. Pai, merita diferenta de pret, nu?
Tipuri de senzori – un subiect care doare
Si aici intereaza o mare prostie. Termostat incalzire pardoseala poate avea senzor de aer, sau senzor de podea. Sau amandoua. Ce inseamna asta? Pai, senzorul de aer masoara temperatura din camera. Cel de podea, masoara temperatura efectiva a pardoselii. Acum, de ce e important? Pentru ca, de exemplu, daca ai parchet, nu vrei sa depaseasca 27 de grade, ca se strica. Sau daca ai gresie, merge pana la 35. Si atunci, daca ai doar senzor de aer, tu setezi 22 de grade in camera, dar podeaua poate ajunge la 40 fara sa stii. Si gata, ai parchetul umflat. Mda, am patit-o un prieten. A trebuit sa schimbe tot. Nu mai zic de bani.
Deci, sfatul meu? Cauta un model care are amandoi senzorii. Si poti alege pe care sa il folosesti. Gen, iarna folosesti senzorul de aer, ca sa ai temperatura constanta, dar si o limita de siguranta pentru podea. E ca un airbag, nu il vezi, dar e acolo. Si daca ai o camera mica, cum e baia, unde ai gresie si vrei sa fie cald la picioare, poti seta doar senzorul de podea la 30 de grade. Si gata, nu mai conteaza ca in camera sunt 20 sau 25. Picioarele tale sunt fericite. Eh, asta e confortul. Si pentru asta, merita sa dai un ban in plus. Nu mai zic de modelele cu programare orara – alea sunt geniale. Dimineata la 6, te trezesti, podeaua e calda. Seara la 10, se opreste. Si tu dormi linistit.
Avantaje si dezavantaje – pe sleau
Hai sa iti fac o lista, ca sa vezi clar. Nu mai zic de povesti.
- Avantaje: Confort maxim – nu mai simti podeaua rece dimineata. Economie de energie – platesti mai putin. Control de la distanta – poti sa opresti daca ai uitat. Durata de viata mai mare a pardoselii – nu o supraincalzesti.
- Dezavantaje: Pret mai mare – unul bun incepe de la 300-400 de lei. Instalare mai complicata – ai nevoie de curent si de senzori. Daca se strica wifi-ul, ramai pe modul manual. Si unele aplicatii sunt proaste, faci update si nu mai merge.
Acum, un exemplu concret. Eu am ales un model de la o firma cunoscuta, cu ecran tactil si wifi. L-am luat de pe birai.ro pentru ca am vazut ca au review-uri bune si preturi decente. A costat 450 de lei. Instalarea a fost cam 200 de lei, ca a trebuit sa traga un fir separat. Dar acum, pot sa il setez de pe canapea. Sau de la munca. Sau din vacanta. Stii cum e, pleci o saptamana, si nu vrei sa incalzesti degeaba. Pui modul anti-inghet, la 5 grade, si gata. Cand te intorci, dai drumul de la aeroport. In 2 ore e cald. Practic, e genial.
Un alt exemplu, de data asta prost. O cunostinta a luat cel mai ieftin termostat, de 80 de lei, de la magazinul de bricolaj. Ala cu o rotita. Si ce sa vezi? Incapea in baie, si podeaua era fie prea calda, fie rece. Nu reusea sa o mentina constanta. Si dupa un an, s-a stricat senzorul. A trebuit sa cumpere altul. Deci, a dat 80 80, plus manopera. Total 200. Si tot prost. Mai bine dadea 400 o data si gata. Asta e, inveti pe banii tai.
Dar stai, ca voiam altceva sa zic… A, da. Un alt aspect important – compatibilitatea. Nu toate termostatele merg cu orice sistem. Daca ai incalzire electrica, ai nevoie de un model care suporta sarcina aia, gen 16A. Daca ai pe apa, ai nevoie de unul care comanda o pompa sau o electrovana. Si daca ai un sistem mixt, gen si calorifere si pardoseala, e si mai complicat. Deci, intreaba un specialist. Nu te lua dupa ce vezi pe net. Ca am vazut un tip care a cumparat un termostat pentru pardoseala electrica si l-a pus pe una pe apa. A facut scurt. A fost distractiv… pentru vecini.
Hmm, si inca ceva. Designul. Suna a prostie, dar e important. Ca il vezi pe perete in fiecare zi. Unele sunt urate, cu ecrane verzi si butoane galbene. Altele sunt elegante, cu ecran negru si margini subtiri. Eu am ales unul alb, rotund, care arata ca un ceas. Se potriveste cu mobila. Si are lumina ambientala. Seara, e ca o lampa mica. Mda, sunt mofturi, dar daca tot dai banii, de ce sa nu iti placa?
Acum, o concluzie rapida, ca ma lungesc. Termostat incalzire pardoseala e o investitie. Nu e o cheltuiala. Daca alegi prost, vei plati de doua ori – o data la factura, si o data la reparatii. Daca alegi bine, vei avea confort si bani in buzunar. Uita-te la modele de pe birai.ro, compara specificatiile, citeste review-uri. Si nu te grabi. Ca si la o prietenie, e mai bine sa alegi cu cap. Si daca ai dubii, intreaba. Eu am stat o ora la telefon cu un consultant. Si a meritat. Acum, iarna asta, stau in papuci in casa si rad. Tu ce alegi?
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *