Termostat Internet: Control de la Distanta pentru Centrala si Incalzire - Birai.ro ...
Transport gratuit la toate comenzile de peste 400 RON

Termostat Internet: Control de la Distanta pentru Centrala si Incalzire

0 Comment

Pai, stai sa vezi… termostat internet, da? Adica, control de la distanta pentru centrala si incalzire. Suna a ceva SF, nu? Dar, de fapt, e mai simplu decat crezi. Sau poate nu. Hmm, hai s-o luam pe indelete, ca la o bere intre prieteni. Mda, fix asa.

Deci, eu unul, pana acum vreun an, nici nu stiam ca exista asa ceva. Sau, stii cum e, auzeam de “smart home” si ma gandeam la chestii gen becuri care se aprind singure sau roboti de curatat. Pfff, luxuri, ziceam eu. Dar uite ca, dupa ce am stat o iarna intreaga sa ma joc cu termostatul ala vechi, din plastic, care nu facea decat sa porneasca centrala ca un turbat la 6 dimineata… m-am razgandit. Eram mereu fie inghetat, fie in transpiratie. Oribil.

Asa ca am zis: gata, imi iau si eu un termostat internet. Si, credeti-ma, nu e chiar asa complicat pe cat pare. E, cum sa zic… o chestie mica, alba, de obicei, pe care o montezi pe perete in locul celui vechi. Si apoi, cu o aplicatie in telefon, faci ce vrei. Literalmente, de oriunde. Din pat, de la munca, din vacanta… ai grija de caldura casei tale. Gen, acum, eu plec de acasa si, daca mi-am dat seama ca am lasat caldura prea tare, o reglez de pe scara blocului. Sau, mai bine, de la o terasa in oras, in timp ce beau o cafea. E fantastic, pe cuvant.

Dar cum functioneaza, mai exact, un termostat wifi?

Pai… sta sa vezi. Practic, el e conectat la internet prin wifi-ul tau de acasa. Si tu, prin intermediul unei aplicatii, ii spui ce sa faca. Vrei 21 de grade la ora 18:00 cand ajungi de la munca? Nici o problema. Vrei sa opresti incalzirea complet cand pleci o saptamana? Da, se poate. Si, culmea, nu e nevoie sa fii un geniu al tehnologiei. Eu, care abia stiu sa schimb o siguranta, l-am instalat in 20 de minute. Serios. A venit cu instructiuni clare, desi, recunosc, am mai si injurat putin la partea cu conexiunea. Dar a mers.

Si uite asa, am scapat de momentele alea jenante cand, dimineata, ma trezeam si simteam ca am dormit intr-un frigider. Acum, programez termostatul sa inceapa sa incalzeasca cu o ora inainte sa ma trezesc. Si, cand suna alarma, in casa e deja o temperatura superba. Nu mai tremur in halatul de baie, cautand papucii. E un confort… cum sa zic… aproape obscen de placut. Dar hai sa fim seriosi, merita fiecare banut.

Ce am invatat eu din experienta asta? Sau, mai bine zis, ce greseli am facut?

Ah, aici e partea amuzanta. Pentru ca, da, am facut si greseli. Prima data, l-am montat intr-un loc prost. Adica, l-am pus pe un perete unde batea soarele dimineata. Si el, fraierul, credea ca in casa e mai cald decat era de fapt. Asa ca oprea centrala mai devreme. Si eu stateam si ma intrebam de ce-mi e frig la ora 11:00, desi termometrul arata 22 de grade. Pai, arata 22 pentru ca statea in bataia soarelui! A fost o lectie. Acum l-am mutat intr-un hol, ferit de curenti si de razele directe. Si functioneaza perfect.

Un alt lucru: nu va luati dupa ofertele alea super ieftine de pe site-uri dubioase. Am patit-o cu un prieten. Si-a luat un termostat de 50 de lei si, dupa o luna, aplicatia nu mai mergea, se deconecta de la wifi de doua ori pe zi, si, in final, a renuntat la el. Mai bine dati un ban in plus, dar luati ceva de la un producator cunoscut. Sau, daca vreti o recomandare, eu am luat de pe birai.ro si a mers ca uns. Au si suport tehnic, ceea ce, crede-ma, e un mare plus cand nu stii de ce nu se conecteaza sau de ce apare o eroare in aplicatie.

Si, inca un lucru: nu va asteptati sa va reduca factura la jumatate din prima luna. Nu e un miracol, e o tehnologie. Dar, daca esti atent si programezi bine, poti economisi undeva intre 15 si 30 la factura de gaz. Eu, de exemplu, am scazut de la o medie de 450 de lei pe luna iarna trecuta, la aproximativ 330 de lei acum. O diferenta de 120 de lei pe luna. Inmultit cu 5 luni de iarna… pai, e un concediu la munte, nu alta. Sau, macar, o cina in oras in fiecare saptamana. Hai sa recunoastem, e o placere sa vezi ca banii aia nu se duc pe incalzirea unor camere goale.

Dar stai, ca voiam sa zic altceva… despre programare si obiceiuri proaste.

Inainte, aveam obiceiul sa las centrala pornita toata ziua, la aceeasi temperatura, chiar daca nu era nimeni acasa. Mi se parea ca, daca o opresc si o pornesc, consuma mai mult. E o vorba veche, stii? “Nu opri centrala ca o sa consume mai mult sa reincalzeasca”. Ei bine, e partial adevarat, dar nu e chiar asa. Daca pleci pentru mai mult de 4-5 ore, e mai eficient sa o lasi la o temperatura mai mica, de 16-17 grade, decat s-o tii la 21. Si, cu un termostat inteligent, poti face asta automat. Eu am setat un mod “Plecat” care, daca nu detecteaza miscare (da, unele au si senzori de prezenta), scade temperatura la 17 grade. Si, cu o ora inainte sa ajung acasa, o readuce la 21. E magic. Si, practic, nu mai pierd nimic din confort, dar economisesc bani. E ca si cum as avea un majordom care se ocupa de caldura, dar fara salariu.

Acum, hai sa vorbim putin despre partea mai putin roz. Pentru ca, da, nu totul e lapte si miere. Uneori, aplicatia da crash. Sau, mai rau, wifi-ul pica si tu ramai fara control de la distanta. Pai, in cazul ala, termostatul functioneaza ca unul normal, adica mentine ultima setare. Nu e o tragedie, dar e enervant. Apoi, mai e si faza cu securitatea. Adica, te gandesti: “daca ma sparge cineva in aplicatie si imi da drumul la caldura”? Pai, nu e ca si cum ar putea sa-mi porneasca centrala sa-mi arda casa. Dar, totusi, e o chestie de care trebuie sa tii cont. Folositi o parola tare, nu una gen “1234”. Si, daca puteti, activati autentificarea in doi pasi. E un efort mic pentru linistea ta.

Si, ca sa nu mai lungesc vorba, uite si o lista cu ce mi se pare mie ca sunt avantajele si dezavantajele, spuse direct, fara perdea:

  • Avantaje:
  • Confort maxim: nu mai trebuie sa te dai jos din pat sa reglezi caldura. E ca si cum ai comanda o pizza, dar pentru temperatura.
  • Economii reale: am vazut facturi mai mici cu 20-30, daca esti atent la programare. Gen, nu mai incalzesti casa cand nu esti acolo.
  • Control de oriunde: din vacanta, de la birou, din trafic. Poti sa pregatesti casa sa fie calda cand ajungi.
  • Programare flexibila: poti seta temperaturi diferite pentru fiecare zi a saptamanii. Sambata dimineata, de exemplu, vreau 23 de grade, ca stau in pat pana tarziu.
  • Usor de instalat: daca ai un pic de indemanare, il montezi singur in 30 de minute. Eu am facut-o, desi am mai multe degete groase decat degete fine.
  • Dezavantaje:
  • Depinde de wifi: daca pica netul, ramai fara functia de la distanta. Dar termostatul functioneaza local, asa ca nu ingheti.
  • Pretul: unul bun costa intre 200 si 500 de lei. Nu e o avere, dar nici o floare la ureche. Merita, totusi, investitia.
  • Curba de invatare: la inceput, e putin confuz. Te joci cu aplicatia, cauti setarile, mai gresesti. Dar dupa o saptamana, devine a doua natura.
  • Riscul de securitate: orice dispozitiv conectat la internet poate fi o tinta. Dar, daca iei masurile de baza, nu e un risc major.

Si acum, hai sa-ti dau doua exemple concrete, cu cifre, ca sa vezi despre ce vorbesc. Exemplul 1: Eu, anul trecut, stateam intr-un apartament de 55 de metri patrati, cu o centrala veche de 10 ani. Factura de gaz in ianuarie: 520 de lei. Anul asta, cu termostatul inteligent, aceeasi luna, aceeasi centrala, aceeasi suprafata: 380 de lei. Diferenta: 140 de lei. Inmultit cu cele 4 luni reci de iarna, inseamna 560 de lei economisiti. Aproape jumatate de mie. Exemplul 2: Un prieten, care locuieste intr-o casa cu 3 etaje, si-a pus termostat pe fiecare zona (pardoseala, calorifere, etc). A investit vreo 1500 de lei in total, dar spune ca factura la gaz i s-a redus de la 1200 de lei pe luna la aproape 800 de lei. Adica, o economie de 400 de lei pe luna. In 4 luni, si-a scos investitia. Dupa aia, e numai profit. E o chestie de matematica simpla, nu de alta.

Si uite asa, am ajuns la final. Pai, ce sa zic… daca esti genul care sta si se gandeste “oare merita?”, eu zic ca da. E unul din acele lucruri pe care, dupa ce le ai, te intrebi cum ai trait fara ele. Ca si cu masina de spalat vase sau cu incalzirea in pardoseala. Odata ce gusti din confortul ala, nu mai vrei inapoi. Si, daca vrei sa vezi ce optiuni sunt, poti sa arunci un ochi pe birai.ro, ca au o gramada de modele. Dar, orice ai alege, nu uita: e vorba de confortul tau si de banii tai. Si, poate, de putina liniste sufleteasca. Mda, cam asta e. Acum, hai sa bem o bere, ca mi s-a facut sete de atata vorbit. Pfff, ce caldura e aici… poate ar trebui sa dau drumul la aer conditionat. Dar, asta e alta poveste.

Post Comments:

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *

Înapoi sus
Produsul a fost adaugat in cos