Hai sa vorbim putin despre termostat smart. Da, stiu, suna a ceva scump, complicat, gen “nu am timp de prostii”. Pai… si eu asa gandeam, acum un an jumate. Eram acasa, iarna, stateam in hanorac in casa pentru ca centrala mergea ca o nebuna, dar tot era frig. Sau cald. Nu stiam exact. Era aiurea.
Uite ce e, am un prieten, Andrei, care e programator. El mereu imi zicea: “Ia-ti un termostat smart, bai, ca iti controlezi centrala mai usor si mai eficient”. Si eu il priveam ca pe ala care vinde enciclopedii. Pana intr-o zi cand am intrat la el in casa si… pfff. El statea in tricou, iarna, cu geamul deschis. I-am zis: “Esti nebun?” El a ras si mi-a aratat telefonul. “Am setat 23 de grade toata ziua, acum la 16:00 se face 21 ca iesim la cumparaturi, si la 18:00 iar 23”. M-a lasat masca. Literalmente.
Si atunci am inceput sa caut. Si am gasit ca nu e chiar asa complicat. Hai sa recunoastem, noi avem impresia ca orice e smart inseamna “instalare de 3 ore si aplicatie in chineza”. Dar nu. Majoritatea sunt… cum sa zic… plug and play. Gen le pui pe perete, le conectezi la Wi-Fi, si aia e. Si nu mai trebuie sa te dai jos din pat sa reglezi centrala. Sau sa stai sa calculezi “daca inchid acum, pana ma intorc se raceste, dar daca las pornit platesc o avere”. Stii cum e.
Cum functioneaza, mai exact? (sau, cum am reusit eu sa nu mai inghet)
Deci, un termostat smart, practic, inlocuieste butonul ala vechi de pe perete. Ala cu care reglezi temperatura si pe care il invarti de parca ai descifra codul de la seif. In loc de aia, ai un ecran dragut, sau chiar doar un senzor, care comunica cu centrala ta. Si cu telefonul. Si cu Alexa, daca ai. Sau cu Google. E ca si cum ai avea un robotel care se uita la vreme, la programul tau, si zice: “Boss, acum e ok sa scad temperatura, ca esti la munca”.
Dar stai, ca voiam altceva sa zic… A, da. Cel mai misto e ca poti sa faci programe. De exemplu, eu am asa: dimineata la 7:00, 22 de grade. La 8:30 cand plec, scade la 18. La 17:00, cand ma intorc de la munca, iar 22. Seara la 23:00, 19 grade, ca dorm mai bine cu putin frig. Si ghici ce? Centrala nu mai merge in prostie toata ziua. Practic, nu mai incalzesti casa cand nu esti acasa. Pare logic, nu? Pai nu faceam asta inainte pentru ca imi era lene sa ma duc la termostatul ala vechi sa-l invart. Sau uitam. Acum face totul singur.
Si uite asa, am redus factura. Nu glumesc. In prima luna, am platit cu 30 mai putin. 30! Adica vreo 150 de lei pe o iarna, daca socotesc. Si termostatul l-am luat cu 250 de lei. Deci in doua luni s-a platit singur. Acuma, nu zic ca e asa la toata lumea, depinde de cat de prost era sistemul tau inainte. Dar daca stateai ca mine, cu centrala pornita non-stop la 22 de grade, e o schimbare majora.
Dar nu e totul roz, hai sa fim sinceri…
Am zis ca stau la masa cu tine, deci nu iti vand gogosi. Sunt si lucruri care ma enerveaza. De exemplu, uneori aplicatia se deconecteaza. Sau Wi-Fi-ul pica, si tu ramai cu termostatul ala “smart” care de fapt devine “dumb” pana se reconecteaza. Si atunci, centrala merge pe ultima setare, deci nu e capat de lume, dar e aiurea cand vrei sa schimbi ceva de la munca si nu merge.
Si mai e o chestie: daca ai o centrala mai veche, gen din 2005 sau ceva, s-ar putea sa nu fie compatibila. Trebuie sa verifici. Eu am avut noroc, centrala mea e din 2010, dar am un prieten care a trebuit sa cumpere si un adaptor. Inca 50 de lei. Dar pana la urma a mers.
Exemplu concret: cum mi-am dat seama ca e mai eficient
Intr-o dimineata de decembrie, era -5 afara. Eu am plecat la munca la 8:30. Inainte, as fi lasat centrala la 22 de grade toata ziua. Adica ar fi mers non-stop, pentru ca pierdea caldura. Cu termostatul smart, am setat ca la 8:30 sa scada la 18. Centrala s-a oprit. A repornit poate de 2-3 ori pe zi, doar sa mentina 18 grade, nu sa incalzeasca de la zero. Cand am ajuns acasa la 17:00, am deschis aplicatia de pe telefon (eram in autobuz, in statia de la Piata Victoriei) si am dat drumul la incalzire. In 20 de minute, era 22 de grade in casa. Deci nu am stat in frig deloc. Inainte, as fi ajuns acasa, as fi invartit termostatul, si as fi asteptat o ora pana se incalzea. Acum e totul automat. E ca si cum ai avea un sofer personal pentru caldura ta.
Si acum, hai sa iti zic si ce cred eu ca e bine si ce e rau, direct, fara ocolisuri.
- Avantaje:
– Factura mai mica. Serios, poti sa scazi cu 20-30 daca esti consecvent.
– Confort. Nu mai trebuie sa te gandesti la centrala. Ea stie cand esti acasa, cand pleci.
– Control de la distanta. Uiti sa opresti centrala cand pleci in vacanta? O opresti de pe telefon. Simplu.
– Programare flexibila. Poti sa ai un program pentru sambata, altul pentru duminica, altul pentru zilele de munca.
– Se integreaza cu alte device-uri. Gen “Alexa, creste temperatura cu 2 grade”. E misto, recunosc.
- Dezavantaje:
– Pretul initial. Un termostat bun e intre 200 si 500 de lei. Da, se amortizeaza, dar trebuie sa ai banii aia acum.
– Dependenta de Wi-Fi. Daca pica netul, nu mai poti controla de la distanta. Dar functioneaza local, pe ultima setare.
– Compatibilitate. Nu merge cu orice centrala. Trebuie sa verifici inainte sa cumperi.
– Uneori, aplicatiile sunt prost facute. Am avut una care se tot inchidea. Am schimat-o cu alta, mai buna.
– Daca nu esti tehnic, poate parea complicat la inceput. Dar daca ai setat vreodata un ceas de la cuptor, te descurci.
Hmm, ce mai voiam sa zic… A, da. Un alt exemplu. Am o matusa care sta la casa, centrala pe gaz, si ea tot zicea ca da prea multi bani pe caldura. I-am luat un termostat smart de la birai.ro (da, de acolo mi-am luat si eu, au preturi ok si livrare rapida). L-am instalat in 20 de minute. Acum, matusa mea seteaza temperatura de pe telefon in timp ce sta la plimbare in parc. Si a zis ca factura i-a scazut cu 200 de lei pe luna. Adica 200 de lei! Ea statea singura, dar incalzea toata casa ca pe un garaj. Acum, cu programul, incalzeste doar camerele care conteaza, si doar cand e acasa. Practic, si-a recuperat investitia intr-o luna.
Deci, daca stai si te gandesti, un termostat smart nu e doar un moft. E o chestie practica. Iti controlezi centrala mai usor si mai eficient, fara sa stai sa calculezi sau sa te dai jos de pe canapea. Si, hai sa recunoastem, e si un pic cool sa zici “porneste caldura” de pe telefon in timp ce esti inca in trafic. Da, stiu, suna a reclama, dar e adevarat. Eu unul, dupa ce l-am pus, nu as mai vrea sa ma intorc la butonul ala vechi. E ca si cum ai trece de la un telefon cu butoane la un smartphone. Odata ce ai incercat, nu mai dai inapoi.
Si daca vrei sa vezi modele, tot la birai.ro am gasit cele mai multe variante. Au si cu senzor de temperatura externa, si cu ecran tactil, si chiar unele care invata obiceiurile tale. Gen, dupa o saptamana, stiu ca tu vrei 23 de grade seara si 20 dimineata. E aproape creepy, dar e util. Pana la urma, e vorba de confortul tau si de banii tai. Si daca poti sa economisesti cateva sute de lei pe iarna, de ce n-ai face-o?
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *