Termostat Computherm: Ghid de Alegere, Montaj si Reglare Corecta - Birai.ro ...
Transport gratuit la toate comenzile de peste 400 RON

Termostat Computherm: Ghid de Alegere, Montaj si Reglare Corecta

0 Comment

Pai… hai sa vorbim putin despre termostat Computherm. Stii cum e, te uiti la el, e mic, alb, cu un ecran care arata ca din anii 2000, dar deh, e peste tot. Mda, exact. Asa am patit si eu, stateam in sufragerie, era frig, ala din calorifer (termostatul ala mecanic, clasic) nu facea fata. Pfff. Asa ca am zis, gata, imi iau unul programabil. Si uite asa am ajuns la Computherm. Hmm, hai sa-ti zic cum sta treaba, ca nu e chiar atat de complicat pe cat pare la prima vedere. Dar nici chiar floare la ureche, sa fim seriosi.

In principiu, un termostat Computherm e genul ala de aparat care iti spune “bai, acum e frig, hai sa porneasca centrala”. Dar nu doar atat, el face si figuri. Adica, poti sa-l programezi sa scada temperatura noaptea sau cand nu esti acasa. Si asta e smecheria, ca economisesti gaz, bani, si nu mai ingheti dimineata cand te dai jos din pat. Practic, e ca un prieten care iti zice “stai linistit, am eu grija de caldura”. Dar stai, ca voiam altceva sa zic… ah da, sa nu crezi ca e ceva high-tech, e simplu, dar eficient. Ca un tractor vechi, nu un Ferrari. Dar merge, si merge bine.

Cum alegi termostatul Computherm potrivit? Nu e ca si cum ai alege intre o masina de spalat si un frigider…

Uite, eu am stat o ora pe site-ul ala, uitandu-ma la modele. Q7, Q8, Q9, plus-uri, minus-uri… pana la urma mi-a luat capul. Sa-ti zic pe sleau: daca ai o centrala veche, probabil ai nevoie de un model simplu, fara fir, care doar sa porneasca si sa opreasca. Daca ai ceva mai modern, poate ai nevoie de alea cu fir, sau cu wifi. Dar serios, cati dintre noi avem nevoie sa controlam centrala de la birou? Eu unul, nu. Adica, stau 8 ore la munca, nu ma intereseaza ca in casa e 18 grade la 11 dimineata. Asa ca, pentru mine, un model de baza e suficient. Un Computherm Q8 sau ceva de genul. E simplu, are 4 programe pe zi, si gata. Nu mai complica.

Si uite un pont: daca ai o casa mare, sau un apartament cu pereti grosi, poate ca un termostat wireless e mai bun. Nu mai tragi cabluri, nu mai spargi pereti. Doar montezi receptorul langa centrala, si senzorul (termostatul) in camera de zi. Si gata. E ca si cum ai pune o telecomanda pe masa. Practic, asta e. Dar, daca ai o garsoniera, sau o casa mica, unul cu fir e perfect, si e si mai ieftin. Uite, eu am dat 150 de lei pe un model simplu, cu fir. Si a mers ca uns 3 ani, pana cand l-am schimbat pentru ca am vrut sa incerc ceva cu wifi. (Da, am facut si prostia asta, dar aia e alta poveste).

Montajul: cand te uiti la el si zici “hmm, asta e simplu”, dar apoi iti dai seama ca nu e chiar asa

Montajul unui termostat Computherm… pai, depinde. Daca ai mai tinut o surubelnita in mana, e ok. Dar daca esti genul care cheama un electrician sa schimbi un bec, atunci mai bine stai linistit si plateste pe cineva. Serios, nu e rusine. Eu am montat singur primul termostat, si m-am chinuit vreo 2 ore. Cablurile alea subtiri, albastre, maro… si manualul ala in romana parca tradus cu google translate acum 10 ani. Zicea “conectati firul de comanda la borna A”, dar eu nu gaseam nici o borna A pe placa centralei. Pfff. Pana la urma am sunat un prieten care e instalator, si mi-a zis “bai, e simplu, pune-l pe NO si NC, si gata”. Si asa am facut. Deci, sfatul meu: uita-te pe placa centralei, vezi ce simboluri are. Daca vezi “TA” sau “ON/OFF”, e bine. Daca nu, mai bine cauti un tutorial pe net sau chemi un specialist. Nu te juca cu gazul si cu curentul, ca nu e gluma.

Si o alta chestie: pozitionarea. Nu-l pune langa o fereastra, sau langa usa de la balcon. Pentru ca o sa creada ca e frig afara, si o sa porneasca centrala aiurea. Sau langa un calorifer, ca atunci o sa creada ca e cald, si nu o sa porneasca deloc. Cel mai bine e pe un perete interior, la vreo 1.5 metri inaltime, intr-o camera unde stai cel mai mult. De exemplu, eu l-am pus in sufragerie, pe peretele dintre sufragerie si hol. Si e perfect. Nu mai am senzatia aia de “frig in casa, dar centrala nu porneste”.

Reglajul corect: cum sa nu ingheti si nici sa nu platesti facturi astronomice

Acum, partea cea mai importanta: reglajul. Adica, cum programezi termostatul Computherm sa faca ce vrei tu. Uite, eu am pierdut o saptamana intreaga incercand sa setez programul corect. La inceput, l-am pus sa porneasca la 6 dimineata, sa fie 22 de grade, si seara de la 18, tot 22. Si ce crezi? Factura a venit dubla. Mda. Asa ca am inceput sa fac ajustari. Acum, am asa: dimineata de la 6:30 la 8:00, 20 de grade. In restul zilei, cand sunt la munca, 17 grade. Seara, de la 17:00 la 22:00, 21 de grade. Noaptea, 16 grade. Si stii ce? E ok. Nu inghet, nu transpir, si factura e cu vreo 30 mai mica decat inainte. Practic, economisesc vreo 200 de lei pe luna in sezonul rece. Hai sa recunoastem, e o diferenta care se simte. Mai ales cand iti cumperi o pizza cu banii aia, sau o carte, sau ceva.

Si uite un alt exemplu: am un prieten care are o casa de 150 mp, si a pus un termostat Computherm Q9 (cu wifi, evident). El l-a programat sa scada temperatura la 15 grade cand pleaca de acasa, si sa o creasca la 21 cu o ora inainte sa se intoarca. Si zice ca a redus consumul cu 40. Adica, de la 1000 de lei pe luna, la 600. Asta e o economie serioasa, mai ales daca stai in casa mare. Dar, atentie, trebuie sa ai grija sa nu scazi prea mult temperatura, ca apoi centrala sa mearga non-stop sa incalzeasca din nou. E un echilibru, ca la mersul pe bicicleta. Daca incetinesti prea mult, cazi.

Deci, sa-ti fac un rezumat rapid, ca sa nu ma lungesc:

  • Alege modelul potrivit: simplu cu fir pentru apartamente mici, wireless pentru case mari. Preturile sunt intre 100 si 400 de lei, depinde de functii.
  • Monteaza-l corect: nu langa ferestre sau calorifere, la 1.5 metri inaltime. Daca nu esti sigur, cheama un instalator. Costa vreo 100-150 de lei, dar iti salveaza nervii.
  • Programeaza-l inteligent: nu seta temperaturi extreme. Diferenta de 1 grad poate insemna 5-10 din consum. Incearca sa mentii o temperatura constanta, dar mai scazuta cand nu esti acasa.
  • Nu te panica: daca nu merge din prima, verifica bateriile (sunt 2 AAA, de obicei) si conexiunile. De multe ori, problema e ca nu face contact.

Acum, hai sa vorbim putin despre avantaje si dezavantaje, ca sa fie totul clar. Ca doar nu suntem la un curs de marketing, vorbim ca intre prieteni.

Avantaje: E ieftin, comparativ cu alte marci. Un Computherm Q7 e vreo 120 de lei, pe cand unul de la o marca mai cunoscuta poate fi 500. E fiabil, nu se strica usor. Eu am unul de 4 ani si inca merge. E usor de folosit dupa ce inveti cum functioneaza. Si, cel mai important, te ajuta sa economisesti bani. Daca esti atent la programare, poti reduce factura la gaz cu 20-30.

Dezavantaje: Manualul e prost scris, uneori confuz. Nu ai multe optiuni de personalizare, cum ar fi curbe de incalzire sau setari avansate. Unele modele au un ecran care se vede greu pe lumina puternica. Si, daca ai o centrala mai veche, poate ca nu e compatibil. Trebuie sa verifici inainte. De exemplu, la o centrala de 15 ani, poate ca ai nevoie de un adaptor special, care costa inca 50 de lei.

Si uite un exemplu concret: am un vecin care si-a luat un Computherm Q8 de pe birai.ro, si l-a montat singur. A durat o ora, dar s-a chinuit cu cablurile. Acum, e multumit, zice ca a scapat de frigul ala din dormitor. Si la final, a platit 180 de lei cu tot cu transport. Nu e rau, nu? Alt exemplu: o cunostinta a comandat un model wireless de pe acelasi site, si l-a montat un electrician in 30 de minute. A costat 250 de lei termostatul plus 100 de lei manopera. Si acum, isi controleaza centrala de pe telefon. Zice ca e super, mai ales iarna, cand vine acasa si e cald.

Deci, daca te intrebi daca merita, eu zic da. E o investitie mica, care se amortizeaza repede. Si nu mai tremuri iarna ca un vrabie. Ce mai vrei? Du-te si ia-ti unul, monteaza-l, si dupa aia imi spui cum a mers. Dar nu ma suna la 2 noaptea daca nu reusesti sa-l programezi, ca eu dorm. Glumesc, desigur. Sau poate nu. Oricum, succes!

Post Comments:

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *

Înapoi sus
Produsul a fost adaugat in cos