Hai, ma, stai asa ca trebuie sa iti zic ceva. M-am gandit zilele astea, dupa ce am vazut nush ce video pe net cu un tip care isi facea barba perfecta, si mi-am dat seama ca… pfff, eu de fapt habar n-am ce e ala un set barbierit complet. Adica, stii cum e, ai acolo un aparat de ras vechi de 3 ani, o spuma care mai mult te ustura decat te ajuta si o lotiune dupa care mirosi a bunicu consumat. Asa ca hai sa vorbim serios, ca la o bere, despre ce plm trebuie sa contina un kit de barbierit care sa fie si practic, nu doar de aratat pe Instagram.
Mda, deci, sa incepem. Un set barbierit adevarat, nu gluma, trebuie sa aiba cateva chestii de baza. Si nu, nu ma refer la alea din supermarket care vin cu 3 lame si un gel care face spuma cat o minge de ping-pong. Pai… hai sa iti zic ce am descoperit eu, dupa ce am ars vreo 50 de lei pe tot felul de porcarii.
Baza unui kit bun: lama si… rabdare, frate
In primul rand, lama. Auzi, nu orice lama. Uite, eu am incercat alea cu 5 lame, cu benzina de aloe, cu tot felul de chestii. Si ce sa vezi? Tot ma taiam. Pentru ca, hai sa recunoastem, nu lama e problema, ci cat de des o schimbi. Sau cat de prost o tii. Un set barbierit complet trebuie sa aiba o lama de calitate, da, dar si un sistem de schimbare usor. Gen, nu ca la aparatul ala al tatalui tau, unde trebuia sa desfaci 7 suruburi cu o moneda de 10 bani.
Si aici intervine o mica paranteza. Am un prieten care isi cumpara lame de la magazinul din colt, alea la pachet de 10, cu 12 lei. Si se mira de ce dupa a doua utilizare il jupoaie. Eh, pai… e ca si cum ai incerca sa tai o friptura cu un cutit de unt. Nu merge. Asa ca, daca vrei sa ai un set barbierit practic, investeste in lame bune. Nu trebuie sa fie scumpe de iti sar capacele, dar nici din alea care ruginesc pana sa apuci sa le folosesti. Un set de 5 lame de calitate te tine o luna-doua, daca le schimbi la 3-4 utilizari. Si costa, sa zicem, 20-30 de lei. Merita? Pai, cand nu mai ai taieturi si arsuri, da, merita.
Spuma sau sapunul? Hmm, asta e intrebarea
Acum, partea a doua, si aici e o discutie mai lunga. Spuma de ras. Sau sapunul. Sau gelul. Sau ce naiba folosesti tu. Uite, eu am trecut prin toate fazele. Am folosit spuma aia la spray, care face spuma aia alba si pufoasa, dar care se usuca in 2 minute si ramai cu fata ca o hartie abraziva. Apoi am incercat gelul ala transparent, care se transforma in spuma… pai, nu, nu se transforma, ramane o chestie lipicioasa. Si atunci am ajuns la sapunul de barbierit, clasic, ala cu pensula.
Si aici, frate, e o diferenta de la cer la pamant. Un set barbierit care se respecta trebuie sa includa un sapun de calitate si o pensula. Nu iti trebuie ceva de 200 de lei, poti gasi si la 40-50 de lei un sapun care face spuma aia groasa, cremoasa, care te tine 10 minute fara sa se usuce. Si pensula? Pai, nu mai lua din alea de la farmacie, care iti cad peri in chiuveta. Ia una din par de mistret sau sintetica, dar buna. Uite, eu am una de 35 de lei si tine de 2 ani. Si crede-ma, spuma facuta cu pensula e alta viata. E ca si cum ai compara o paine facuta in casa cu una cumparata de la supermarket. Nu e acelasi lucru.
Si acum, o poveste. Acum o luna, am fost la un prieten, stateam la el in baie si am vazut setul lui. Avea acolo un aparat de ras de 200 de lei, dar spuma lui era aia la spray, de 8 lei. Si se tundea si se taiase de 3 ori pe gat. I-am zis: “Bai, tu ai cea mai buna lama, dar o folosesti cu spuma de 2 bani? E ca si cum ai pune motor de Ferrari intr-o Dacie.” A ras, dar cred ca avea dreptate. Pentru ca, hai sa recunoastem, o lama buna fara o spuma buna e ca o masina fara benzina. Nu merge.
Dupa ras: lotiunea care te face sa simti ca ai trait
Si dupa ce ai terminat de ras, ce faci? Pai, multi sar peste partea asta. Zic: “Gata, ma, am terminat, ma spal pe fata si aia e.” Si apoi se plang ca au pielea iritata sau ca le apar cosuri. Un set barbierit complet nu e complet fara o lotiune after-shave. Si nu, nu ma refer la parfumul ala care miroase a alcool si te ustura ca naiba. Ma refer la ceva cu aloe sau cu glicerina, care hidrateaza si calmeaza pielea.
Uite, eu am incercat o lotiune de la un brand romanesc, la 25 de lei, si e super. Nu arde, nu miroase a batran, ci a ceva fresh. Si pielea mea, care e sensibila si se inroseste dupa orice, ramane linistita. Eh, dar stii cum e, fiecare are pielea lui. Unii prefera ceva cu alcool, pentru ca simt ca dezinfecteaza. Si poate au dreptate. Dar pentru mine, un after-shave hidratant e obligatoriu. Altfel, a doua zi arat ca un pui de somon la gratar.
Si acum, hai sa iti zic si ce am eu in kitul meu. Ca sa nu crezi ca vorbesc de pomana. Am o lama de calitate, pe care o schimb la 3-4 utilizari, un sapun de barbierit cu pensula, si o lotiune after-shave. Si cam atat. Dar, stai, ca mai e ceva. Un set barbierit practic trebuie sa aiba si un loc unde sa tii toate astea. Nu le lasa imprastiate prin baie, ca se murdaresc si pierzi timpul cautandu-le. O cutie sau un suport, ceva simplu. Nu trebuie sa fie de lux, dar sa fie functional.
Hai sa iti dau un exemplu concret. Acum o saptamana, am cumparat un set de pe Birai, ca am auzit ca au produse bune pentru barbati. Si am luat un kit care avea lama, sapun si pensula. A costat 89 de lei. Si crede-ma, e mai bun decat ce am incercat eu in trecut, cand dadeam 60 de lei doar pe un aparat de ras de la supermarket. Pentru ca, uite, acum am totul in un loc, si nu mai am scuze ca nu am timp sau ca nu am ce trebuie. E practic, e simplu, si imi ia 10 minute sa ma barbieresc, fara taieturi.
Avantaje si dezavantaje ale unui kit complet
Acum, sa fim sinceri. Un set barbierit complet nu e pentru toata lumea. Hai sa iti zic ce am observat eu:
- Avantaje: economisesti timp, pentru ca ai totul la indemana. Nu mai cauti spuma, nu mai cauti lama. E totul acolo. Si, pe termen lung, e mai ieftin. Pentru ca, daca cumperi un kit de calitate, nu mai arunci banii pe produse proaste la fiecare 2 saptamani. Un kit bun te tine luni de zile. Si pielea ta iti multumeste. Mai putine iritatii, mai putine taieturi. Si arati mai bine. Hai sa recunoastem, un barbierit facut cu un kit bun iti da un vibe de “am grija de mine”.
- Dezavantaje: pai, primul e pretul initial. Un kit complet de calitate poate costa intre 80 si 150 de lei. Si poate parea mult la inceput, mai ales daca esti obisnuit sa dai 10 lei pe o spuma. Dar, cum ziceam, pe termen lung, iesi mai ieftin. Si al doilea dezavantaj e ca trebuie sa inveti sa il folosesti. Nu e ca si cum deschizi o cutie si gata. Trebuie sa inveti sa faci spuma cu pensula, sa aplici lotiunea corect. Poate parea complicat la inceput, dar dupa 2-3 incercari, devine un ritual. Si, stii cum e, un ritual dimineata poate fi chiar placut. Nu te grabi, fa-ti timp.
Si acum, o alta poveste. Acum o luna, am fost la o petrecere si am stat de vorba cu un tip care era barbierit perfect. I-am zis: “Bai, tu cum faci de arati asa?” Si mi-a zis ca foloseste un set de la Birai de 120 de lei, pe care il are de 6 luni. Si mi-a zis ca, in total, a cheltuit poate 200 de lei in 6 luni, intre lame si sapun. In timp ce eu, cu alea mele de supermarket, cheltuiam 30 de lei pe luna pe spuma si geluri proaste. Si tot nu aratam bine. Asa ca, hai sa calculezi: 200 de lei in 6 luni vs. 180 de lei in 6 luni (30×6). Diferenta e de 20 de lei. Dar eu aveam iritatii si el nu. Deci, cine a iesit mai ieftin? Pai, el, pentru ca nu a mai cumparat creme pentru iritatii si plasturi pentru taieturi.
Eh, si acum, o mica deviere. Stii cum e, am vazut acum cateva zile un video cu un tip care isi facea barba cu un aparat electric. Si ma gandeam: “Uff, e mai rapid, dar nu e la fel de fin.” Pentru ca un set barbierit clasic, cu lama, iti da o piele mai fina. Aparatul electric lasa parul mai lung si, daca ai pielea sensibila, te iriti. Asa ca, pentru mine, rasul clasic e regele. Dar, daca esti mereu pe fuga, poate un aparat electric e mai bun. Fiecare cu ale lui.
In final, ce vreau sa zic e ca un set barbierit complet si practic nu e un moft. E o investitie in tine. Si nu trebuie sa fie scump sau complicat. Trebuie sa aiba o lama buna, o spuma sau sapun de calitate, si o lotiune after-shave. Cam atat. Si daca mai ai si un loc unde sa le tii, e perfect. Asa ca, data viitoare cand te barbieresti si te tai sau te iriti, nu mai da vina pe lama. Uita-te la setul tau si intreaba-te: “Oare e complet?” Sau, poate, e timpul sa iti faci unul. Si crede-ma, o sa simti diferenta. Hai, ca am vorbit destul, ma duc sa imi fac un ceai. Dar tine minte ce ti-am zis.
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *