Hai sa iti zic, stai asa, ca ma gandeam fix la asta zilele trecute. Ma uitam la aparatul meu de epilat, ala vechi, care trebuie neaparat sa fie conectat la priza, si ma gandeam… pfff, ce chin. Si atunci am dat peste ideea asta de aparat de epilare wet dry. Adica, pai, cum adica sa il poti folosi si la uscat si la ud? Suna a magie, nu? Dar hai sa iti zic sincer, nu e doar un moft. E gen… o revolutie in baia ta. Stii cum e, stai la masa cu un prieten si vorbesti de-astea, si eu acum incerc sa iti zic de ce merita sa iti bati capul cu un astfel de aparat. Eh, hai s-o luam pas cu pas, ca altfel ma pierd in povesti.
Acum, sa recunoastem, epilatul e oricum o corvoada. Nu exista cale usoara, indiferent ce iti zice reclama aia de pe net. Dar un aparat de asta care merge si pe ud, gen aparate de epilat wet and dry, schimba jocul. De ce? Pai, pentru ca poti sa il folosesti la dus. Si nu, nu e doar o chestie de confort. Apa calda deschide porii, stii? Si atunci firul de par… cum sa zic… iese mai usor. Parca aluneca, nu mai simti ca iti smulgi sufletul din piele. E o diferenta de la cer la pamant. Eu, de exemplu, am incercat odata cu aparatul vechi, la uscat, pe gambe… aoleu, ce durere! Parca ma jupuiam vie. Cu wet dry, pur si simplu bagi sub dus, pui spuma, si e mult mai suportabil. Nu zic ca e 100 fara durere, dar macar nu mai plangi dupa aia.
Ce inseamna, de fapt, un aparat wet dry?
Hai sa fim seriosi, termenul asta suna a ceva super tehnic. Dar de fapt e simplu: il poti folosi si ud, si uscat. Adica… pai, daca ai graba, il bagi in priza, si gata, faci o treaba rapid pe picioare. Dar daca ai timp, stai linistita la dus, cu aburi, si iti vezi de treaba. Practic, ai doua aparate intr-unul. Si crede-ma, asta conteaza cand esti in vacanta, de exemplu, si nu ai chef sa stai sa cauti prize sau sa te chinui. E ca si cum ai avea un prieten care se adapteaza la tine, nu tu la el. Eh, si uite asa, am ajuns sa nu mai am scuze sa aman epilatul. Pentru ca, hai sa recunoastem, cu un aparat de epilare care merge si pe ud, nu mai ai niciun motiv sa zici “las ca maine”. Il iei, il bagi la dus, si gata. Simplu.
Dar stai, ca voiam altceva sa zic… A, da! Am patit o data sa merg la mare, in Mamaia, si uitasem acasa incarcatorul. Ce sa fac? Pai, am folosit aparatul ala wet dry direct la dus, fara sa ma gandesc de doua ori. Si nu am avut nici o problema. Ba chiar, dupa ce am iesit, pielea era mai fina, mai hidratata, pentru ca apa si spuma ajuta la alunecare. Nu mai zic de timp. In loc sa pierd 20 de minute pe picioare, am facut in 10. Pentru ca apa calda relaxeaza pielea, si parul cedeaza mai repede. E ca un fel de… cum sa zic… compromis perfect intre confort si eficienta. Si uite asa, am economisit timp si nervi. Cine nu vrea asta?
Cum am ajuns sa apreciez versatilitatea asta?
Acum, nu vreau sa sune ca o reclama, dar serios, cand am cumparat primul meu aparat de asta, am zis “bun, sa vedem ce poate”. Si la inceput, l-am folosit doar la uscat, din comoditate. Dar intr-o zi, era o caldura sufocanta, si mi-am zis: “hai, baga-l la dus, poate e mai racoros”. Si atunci am simtit diferenta. Nu doar ca a fost mai putin dureros, dar si pielea nu s-a iritat asa de tare. Adica, stii cum e cand iti dai cu lama si dupa aia te mananca tot? Ei bine, cu epilatul ud, nu am avut parte de roseata aia enervanta. Pielea a ramas calma, linistita. Si atunci mi-am dat seama ca, de fapt, nu e doar o functie in plus, ci o schimbare de stil. Poti sa il folosesti cum vrei tu, cand vrei tu, fara sa depinzi de nimic. E geniala treaba.
Hai sa iti dau un exemplu concret, cu cifre si tot. Am o prietena care statea mereu cu programul facut: sambata dimineata, doua ore, epilat clasic la uscat. Dureros, lung, enervant. Dupa ce si-a luat un aparat wet dry, a redus timpul la 45 de minute. Da, ai auzit bine. Pentru ca apa si spuma fac parul sa se smulga mai usor, nu mai trebuie sa tragi de el de 10 ori. Si nu mai zic de bani. O sedinta de epilat cu ceara la salon te costa in jur de 50-70 de lei pe picioare. Un aparat de epilare bun, cum gasesti pe birai.ro, te tine ani de zile. Deci, pe termen lung, economisesti sute de lei. Asta da investitie, nu? Si nu trebuie sa iti faci programari, nu mai astepti la rand, nimic. Il iei, il bagi la dus, si gata. E ca si cum ai avea salonul tau acasa, dar fara sa dai bani in plus.
Dar nu e totul roz, sa fim sinceri
Acum, hai sa nu ne prefacem ca e perfect. Ca orice in viata, are si parti nasoale. De exemplu, un aparat wet dry, de multe ori, e mai scump decat unul normal. Pai, da, pentru ca are tehnologie in plus, garnituri de cauciuc, chestii care sa il faca etans. Si mai e ceva… daca il folosesti la ud, trebuie sa ai grija sa il cureti bine dupa aia, sa nu ramana apa in el. Ca altfel, puf, se poate strica. Si mai e o chestie: nu toate modelele sunt la fel de bune. Unele, la ud, parca pierd din putere. Deci, trebuie sa alegi bine. Dar, daca te uiti pe site-uri serioase, gen birai.ro, gasesti review-uri si detalii. Nu cumpara primul lucru pe care il vezi, ca te trezesti ca nu face fata. E ca la orice, trebuie sa citesti, sa compari, sa vezi ce ti se potriveste.
Si acum, hai sa iti fac o lista, ca sa vezi clar care e treaba:
Avantaje:
- Poti sa il folosesti la dus, ceea ce e super comfortabil, mai ales iarna cand e frig afara. Nu mai tremuri in baie.
- Durerea e redusa semnificativ. Apa calda si spuma fac minuni. Zic serios, e ca si cum ai epila cu o manusa de catifea.
- Economisesti timp. In loc de o ora, faci in 30 de minute. Si nu mai trebuie sa te programezi la salon.
- Pielea e mai putin iritata. Fara roseata aia urata, fara puncte rosii. Poti sa iesi din casa imediat, fara sa te ascunzi in pantaloni lungi.
- E versatil. Poti sa il folosesti si la uscat, daca ai graba. Deci, nu pierzi nimic.
Dezavantaje:
- Pretul e mai mare. Da, trebuie sa scoti din buzunar ceva mai multi bani. Dar, cum ziceam, pe termen lung, se merita.
- Intretinerea e mai delicata. Trebuie sa il cureti bine dupa fiecare folosire la ud, sa nu ramana calcar sau apa in el.
- Nu toate modelele sunt create la fel. Unele sunt mai slabe la ud, asa ca trebuie sa alegi cu cap.
- Bateria poate fi o problema. Daca il iei pe baterie, si uiti sa il incarci, ramai pe uscat. Dar asta e valabil la orice aparat.
Uite, iti mai zic o poveste. Acum doua saptamani, am fost la o petrecere in aer liber, in Parcul Herastrau. Era cald, stateam in iarba, si ma simteam super comfortabila pentru ca imi facusem epilatul cu o zi inainte, la dus, cu aparatul wet dry. Fara stres, fara roseata, fara nimic. In schimb, o colega de-a mea, care se epilase cu ceara acasa, statea numai pe banca, pentru ca ii iesisera parul sub piele si o durea. Si ea: “cum ai facut de arata asa bine?”. Si i-am zis: “pai, am un aparat de epilare wet dry, si e salvarea mea”. Si a doua zi, mi-a scris ca si-a luat si ea unul. Si acum, e fericita. Asa ca, vezi? Nu e doar o parere a mea, ci o solutie reala.
In final, ce vreau sa zic e ca… daca esti genul care se epileaza regulat, si vrei sa iti faci viata mai usoara, un aparat wet dry e o alegere buna. Nu e perfect, dar e mult peste varianta clasica. Si nu mai zic de confortul ala de a sta la dus, cu aburi, si a face o treaba care altfel e o corvoada. E ca si cum ai transforma o sarcina neplacuta intr-un moment de rasfat. Si asta, pentru mine, valoreaza cat aur. Asa ca, daca ai ocazia, incearca unul. Si o sa vezi ca nu o sa mai vrei sa te intorci la vechiul sistem. Promit.
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *