Dispozitive GPS pentru monitorizare in timp real: ce trebuie sa stii - Birai.ro ...
Transport gratuit la toate comenzile de peste 400 RON

Dispozitive GPS pentru monitorizare in timp real: ce trebuie sa stii

0 Comment

Hai sa iti zic, ma gandeam eu zilele astea la chestia asta cu dispozitivele GPS pentru monitorizare in timp real. Pfff, suna a ceva de spionaj sau de corporatie mare, nu? Dar de fapt, e mai simplu decat pare. Sau poate nu. Depinde.

Uite, stai sa iti povestesc. Acu vreo luna, am fost la un prieten, Gigi, care are o firma de transport. El statea cu ochii pe un ecran si vedea exact pe unde e fiecare masina. Si imi zice: ,,Vezi, asta e GPS, ma. In timp real.” Si eu, prostovanul, ma gandeam ca e doar o aplicatie de pe telefon. Dar nu, e mai mult de atat. E vorba de niste dispozitive GPS pentru monitorizare in timp real care iti arata exact ce faci, unde esti, cat consumi. Practic, un Big Brother, dar mai prietenos. Sau poate nu atat de prietenos, depinde cine sta la volan, haha.

Dar stai, ca voiam altceva sa zic… Eh, uite cum ma pierd. Ideea e ca lumea le foloseste din ce in ce mai mult. Nu doar firmele de curierat sau transport. Ci si oameni normali, gen pentru masina personala. Sau pentru copii. Sau pentru soacra. Glumesc, glumesc. Sau poate nu chiar, stii cum e, uneori vrei sa stii pe unde umbla adolescentul cu masina. Sau daca mecanicu ala de la service a facut o plimbare cu masina ta in timp ce tu asteptai acasa. Pai da, se poate. Cu un dispozitiv GPS pentru monitorizare in timp real, ai toate datele astea. E o chestie de incredere, dar si de control, hai sa recunoastem.

Ce poti face cu un astfel de dispozitiv? Mai mult decat crezi

Hmm, hai sa iti explic pe scurt, ca nu vreau sa te plictisesc cu tehnicalitati. Practic, e un mic aparat pe care il ascunzi sau il montezi undeva in masina. Si el trimite semnal la un server. Tu te uiti pe telefon sau pe laptop si vezi totul: viteza, ruta, opriri, consum. E ca un joc video, dar cu masina ta adevarata. Si cel mai tare e ca poti seta alerte. Gen, daca iese din oras, iti trimite notificare. Sau daca depaseste o anumita viteza. Sau daca e oprita mai mult de 10 minute. Uff, cate posibilitati.

Uite un exemplu concret. Un prieten care face livrari cu bicicleta electrica (da, si pe biciclete se pune) a zis ca a redus costurile cu 15 doar pentru ca a vazut pe unde pierde timpul. Adica statea 20 de minute la o cafea, el credea ca e rapid, dar datele aratau altceva. Si a inceput sa optimizeze rutele. Acum face mai multe comenzi pe zi. Si a platit dispozitivul in vreo 3 luni. Cam 200 de lei a costat aparatul, plus o taxa lunara de vreo 30 de lei. Nu e mult, daca te gandesti la beneficiu. Dar daca esti paranoic, poate ti se pare scump. Depinde de perspectiva, nu?

Dar nu e totul roz, stai sa vezi si partea nasoala

Pai… hai sa vorbim sincer. Ca doar suntem la o masa, nu la o prezentare de vanzari. Avantaje si dezavantaje direct, fara fenta:

  • Avantaj: Stii exact pe unde e masina. Nu mai suni de 10 ori sa intrebi ,,Unde esti?”. E o liniste sufleteasca. Sau o sursa de certuri, daca descoperi ca minte. Alege tu.
  • Dezavantaj: Daca nu ai grija, devii obsedat. Te uiti la harta in fiecare secunda. Iti distruge concentrarea. Am patit-o eu, jur. Stateam si vedeam ca e oprita la un magazin, si ma gandeam ,,Ce cumpara de 20 de minute?”. Paranoia maxima.
  • Avantaj: Recuperezi masina daca e furata. Serios, e cel mai bun antifurt. Am un vecin care si-a gasit masina in 2 ore dupa ce i-au furat-o. Politia a zis ca fara GPS, era pierduta. Practic, a salvat 10.000 de euro, cat valora masina.
  • Dezavantaj: Unele dispozitive au baterie slaba. Trebuie sa le incarci sau sa le conectezi la masina. Daca uiti, ramai fara date fix cand ai nevoie. E ca atunci cand ramai fara baterie la telefon, dar mai rau.
  • Avantaj: Poti vedea istoricul. Vrei sa stii pe unde ai fost saptamana trecuta? Ai harta completa. E util pentru decontari sau pentru a verifica daca angajatul a facut ruta corecta. Eu asa am prins un curier care facea ocoluri intentionat ca sa plateasca mai mult combustibil. A fost dat afara pe loc.
  • Dezavantaj: E o cheltuiala lunara. Pana la urma, nu e gratis. Trebuie sa platesti abonamentul pentru SIM-ul din dispozitiv. E vreo 20-40 de lei pe luna, in functie de furnizor. Daca ai mai multe masini, se aduna. Dar daca iti salvezi bani pe combustibil sau pe asigurare, poate merita.

Un exemplu concret cu cifre, sa vezi cum functioneaza

Uite, am un alt prieten, Ionut, care are o mica afacere cu instalatii. Are 3 masini. A pus pe fiecare cate un dispozitiv GPS pentru monitorizare in timp real de la un magazin online, gen birai.ro (da, am auzit ca au modele bune, dar nu am testat personal, asa ca nu ma lua de cuvant). A platit 250 de lei pe bucata. Apoi, abonamentul e 35 de lei pe luna per dispozitiv. Deci, investitie initiala: 750 de lei. Cost lunar: 105 lei. Intr-o luna, a observat ca un angajat facea rute proaste, pierzand 2 ore pe zi. A optimizat traseele si a redus consumul de motorina cu 20. Adica a economisit 400 de lei pe luna doar la combustibil. In plus, a scazut si timpul de lucru, deci a putut lua mai multe comenzi. Practic, in 2 luni si jumatate, si-a scos banii pe dispozitive. Dupa aia, e profit curat. Uff, ce bine suna, nu?

Dar stai, ca mai e ceva. Nu toate dispozitivele sunt la fel. Unele au aplicatii proaste, altele au intarzieri in semnal. Am auzit de un tip care a cumparat un model ieftin, de 100 de lei, si vedea masina cu 5 minute intarziere. Adica nu mai e ,,timp real”, e ,,timp intarziat”. Si atunci, la ce bun? Mai bine dai putin mai mult, dar iei ceva de calitate. Gen, de la birai.ro am vazut ca au recenzii bune, dar nu stiu sigur. Poate sunt si alte optiuni. Important e sa citesti specificatiile: cat de des actualizeaza pozitia? La fiecare 10 secunde? La fiecare minut? Daca e la fiecare 5 minute, nu e bun pentru monitorizare in timp real, e doar o aproximare.

Si inca ceva: legalitatea. Da, stiu, suna pompos. Dar nu poti pune un GPS pe masina altcuiva fara acord. E ilegal. Am auzit de cazuri in care sotiile puneau pe masina sotului, si apoi divortau, si probele nu erau valabile in instanta. Asa ca, daca vrei sa monitorizezi pe cineva, vorbeste intai. Sau daca e angajatul tau, scrie in contract. Altfel, ai probleme. Si nu vrei sa ai, crede-ma.

Mda, am deviat iar. Uite cum vorbim noi, hai sa incheiem. Daca te gandesti sa iei un astfel de dispozitiv, gandeste-te la ce ai nevoie. Vrei sa iti protejezi masina? Sa economisesti bani? Sa ai control? Sau doar curiozitate? Fiecare motiv e valid, dar trebuie sa alegi bine. Nu lua cel mai ieftin, dar nici nu da o avere pe unul care face acelasi lucru ca unul de 300 de lei. Cauta review-uri, intreaba pe forumuri, vorbeste cu prieteni. Si nu uita: un GPS e o scula, nu o solutie magica. Tot tu trebuie sa iei decizii pe baza datelor. Altfel, e doar un jucarel scump. Acum, hai, ca am vorbit destul. Ai intrebari? Sau mai bem o cafea?

Post Comments:

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *

Înapoi sus
Produsul a fost adaugat in cos