Ma omule, uite, am stat aseara si m-am gandit… sau mai bine zis, stateam cu un prieten si bem o bere, si a zis: “ba, am reglat termostatul ala de la centrala si am simtit diferenta, dar nu stiu daca e bine”. Si mi-am dat seama ca, de fapt, reglare termostat centrala termica e un subiect care pe multi ii baga in ceata. Pai… hai sa vorbim ca intre prieteni, fara teorii complicate. Ca doar nu vreau sa te plictisesc cu scheme tehnice. Pfff, de cate ori nu am auzit pe cineva zicand: “da, dar eu il las pe 23 de grade si tot mi-e frig”. Eh, stii cum e, probleme de termostat prost reglat. Hai sa iti explic ce am descoperit eu, din greseli, bineinteles. (glumesc, dar nu prea).
Uite, ideea e simpla: tu vrei confort, dar si factura sa nu te sperie, nu? Pai… reglare termostat centrala termica nu inseamna doar sa rotesti un buton. E mai mult o arta, cum sa zic… o potrivire fina intre ce simti tu si ce face centrala. De exemplu, eu am stat o iarna intreaga si am tot ajustat, ca un nebun. La un moment dat, am lasat termostatul pe 20 de grade ziua si 17 noaptea. Si ce sa vezi? Factura a scazut cu vreo 15. Dar stai, ca voiam altceva sa zic… nu uita de izolatie, ca daca ai geamuri vechi, orice ai face, tot pierzi caldura. Dar hai sa nu deviem, ca e vorba de termostat.
De ce conteaza atat de mult reglajul? Sau… de ce nu faci ca vecinul?
Ma gandesc acum la situatia aia clasica: tu stai in blana, iar vecinul de sus tine termostatul pe 25 si geamul deschis. Pai… e clar ca el nu intelege nimic. Dar tu, daca vrei sa faci o reglare termostat centrala termica corecta, trebuie sa stii cateva lucruri. Hmm… de exemplu, diferenta dintre temperatura setata si cea reala. Am patit-o eu: am setat 21, dar in casa erau 19, pentru ca termostatul era langa o sursa de caldura. Prostie, nu? Asa ca am mutat termostatul intr-o camera mai neutra. Si gata, diferenta s-a simtit imediat. (practic, am invatat pe pielea mea).
Un alt lucru pe care l-am observat: daca ai un termostat programabil, poti face minuni. De exemplu, eu am setat sa scada temperatura cand sunt la munca, si sa creasca cu o ora inainte sa ajung acasa. Asta a redus consumul cu aproximativ 20 (am calculat, nu glumesc). Dar daca ai un termostat simplu, gen ala cu rotita, e mai greu. Atunci, trebuie sa fii atent la diferentele de temperatura intre zi si noapte. O regula pe care am auzit-o: pentru fiecare grad in plus, consumul creste cu 6. Asa ca, daca scazi de la 22 la 20, economisesti 12. E matematic, nu? Dar nu e chiar asa simplu, pentru ca depinde si de cat de bine e izolata casa.
Povestea cu termostatul din sufragerie… sau cum am dat gres prima data
Acum, hai sa iti zic o poveste. Acum cativa ani, stateam in chirie, si aveam o centrala veche, d-aia care facea zgomot. Termostatul era in sufragerie, fix langa calorifer. Si eu, naiv, il tot reglam, dar in dormitor era inghet. Pana intr-o zi, cand am zis: “stai, asa ceva nu e normal”. Am cumparat un termostat wireless, l-am pus in dormitor (da, am investit vreo 150 de lei) si am setat temperatura la 20 de grade. De atunci, am dormit ca un bebelus. Si factura? A scazut, pentru ca centrala nu mai functiona aiurea. Vezi, reglare termostat centrala termica e si despre amplasare. Daca il pui langa o fereastra, o sa porneasca aiurea. Daca il pui langa bucatarie, o sa creada ca e cald si nu mai incalzeste. E ca o arta, frate.
Si acum, un pont: daca ai senzor de temperatura externa, poti face ajustari si mai fine. De exemplu, cand afara e frig, poti seta o temperatura mai mare in casa, dar nu exagerat. Eu am un prieten care a setat 23 de grade intr-o zi de -10, si a plans la factura. Nu face asta. Mai bine tine 20-21 si imbraca-te mai gros. Uite, am gasit un ghid de reglare termostat care explica exact cum sa faci fara sa pierzi bani. Si eu l-am citit si mi-a fost de folos.
Dar ce faci daca ai termostat smart? Sau… cum am invatat sa programez orele
Acum, daca ai un termostat smart (alea cu aplicatie pe telefon), e si mai simplu. Eu am unul de vreo 2 ani, si l-am programat asa: dimineata la 7, 21 de grade, pana plec la 8. Apoi scade la 18 pana la 17:00, cand creste la 20. Seara, de la 22, scade la 19. Si noaptea, la 17. Rezultatul? O factura cu 25 mai mica fata de anul trecut. Dar daca ai un termostat clasic, poti face acelasi lucru manual, doar ca trebuie sa fii atent. De exemplu, eu am un vecin care tine termostatul pe 22 non-stop, si se mira ca plateste 800 de lei pe luna. Pai… normal, daca nu faci o reglare termostat centrala termica corecta, platesti pentru nimic. (si el are geamuri termopan, dar tot nu intelege).
Uite, un alt exemplu: am fost la o ruda in vizita, si avea termostatul pe 24. I-am zis: “ba, dar nu ti-e cald?” Si ea: “nu, ca simt curent”. Pai… problema nu era termostatul, ci faptul ca geamul era prost izolat. Asa ca am sugerat sa puna un material izolant pe pervaz. Si dupa aia, a scazut la 21 si a fost bine. Deci, reglare termostat centrala termica nu e doar despre buton, ci si despre restul casei. Stii cum e, totul e legat.
Avantaje si dezavantaje ale reglajului corect… sau cum sa nu dai gres
Hai sa fim sinceri: daca faci o reglare termostat centrala termica buna, ai beneficii clare. Dar si cateva capcane. Uite ce am observat eu:
- Avantaje: Factura mai mica (am vazut diferente de 100-200 de lei pe luna, in functie de casa). Confort mai bun, pentru ca nu mai ai fluctuatii de temperatura. Si centrala functioneaza mai eficient, deci poate rezista mai mult.
- Dezavantaje: Daca nu ai rabdare, poti face setari gresite. De exemplu, daca scazi prea mult noaptea, dimineata e greu sa incalzesti iar. Sau daca setezi o temperatura prea mica in timpul zilei, umezeala poate aparea (am patit-o la un colt de camera). Si mai e si faptul ca un termostat prost amplasat iti da date false.
Dar, stii ceva? Am invatat ca e mai bine sa faci ajustari mici, de 0.5 grade, si sa astepti o zi sa vezi efectul. Nu te grabi, ca nu e concurs. Si daca ai dubii, cauta un ghid simplu de reglaj care sa iti explice pas cu pas. Eu am facut asa si am scapat de multe batai de cap.
Exemplu concret: cum am economisit 150 de lei intr-o luna
Acum, hai sa iti dau un exemplu palpabil. Luna trecuta, am avut o factura de 350 de lei. Am zis: “prea mult”. Asa ca am setat termostatul la 20 de grade ziua (in loc de 22) si 16 noaptea (in loc de 18). Am stat o saptamana asa, si am observat ca nu am simtit diferenta, pentru ca am purtat un hanorac mai gros. La sfarsitul lunii, factura a fost de 200 de lei. Adica o economie de 150 de lei. Si asta doar pentru ca am facut o reglare termostat centrala termica mai atenta. (si am baut o bere in cinstea economiei, normal).
Un alt exemplu: un prieten din Brasov, care are o casa mai mare, a setat temperatura la 19 ziua si 15 noaptea, si a redus consumul cu 30. Dar el a zis ca a fost greu prima saptamana, pana s-a obisnuit. Asa ca… depinde de fiecare. Important e sa nu exagerezi, ca sa nu ingheti. (glumesc, dar e adevarat).
Si uite, in final, ce as zice: nu te teme sa experimentezi. Fa o reglare termostat centrala termica, asteapta o zi, vezi cum te simti. Daca e prea frig, mai creste cu 0.5. Daca e prea cald, scazi. E ca o relatie, trebuie sa o potrivesti. Si daca ai nevoie de ajutor, cauta pe net sau intreaba un prieten care se pricepe. Eu am invatat din greseli, dar acum sunt mandru de factura mea. (si de confort, bineinteles).
P.S. Nu uita sa verifici si izolatia casei, ca altfel reglajul e degeaba. Dar asta e alta poveste, pentru alta data. Acum, hai sa bem o cafea si sa ne bucuram de caldura bine reglata.
Lasă un comentariu
Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *