Termostat Centrala Ariston: Compatibilitate, Setari si Recomandari - Birai.ro ...
Transport gratuit la toate comenzile de peste 400 RON

Termostat Centrala Ariston: Compatibilitate, Setari si Recomandari

0 Comment

Hai sa iti zic, am stat si eu ca prostu sa caut informatii despre termostatul ala de la centrala Ariston. Pai… am pierdut o dupa-amiaza intreaga, stii cum e? Click pe un site, click pe altul, si tot nu intelegeam care e faza. Si uite asa, acum, dupa ce am tras cu ochiul si am testat, hai sa iti povestesc si tie, ca la o cafea (sau un ceai, nu stiu ce bei tu). Mda, sa incepem.

Deci, termostat centrala Ariston… suna a ceva complicat, nu? Dar nu e chiar asa. E mai degraba o chestie de… cum sa zic… de compatibilitate. Adica, ai centrala aia frumoasa, noua, sau poate mai veche, si vrei sa ii pui un termostat. Pai, nu merge orice termostat cu orice centrala. E ca la incaltaminte: nu bagi piciorul in orice pantof, chiar daca e frumos. Hmm. Ariston, de exemplu, are un sistem al lor, OpenTherm, sau pe alocuri, pur si simplu, contacte seci. Depinde de model. Daca ai o centrala mai veche, gen vreun model din 2010, s-ar putea sa ai nevoie de un adaptor. Pfff. Si uite asa te trezesti ca ai dat 200 de lei pe un termostat care nu merge. Fix ce mi s-a intamplat unui prieten, Marius. Si-a luat un termostat inteligent, de-al dracu de smecher, si cand l-a montat… nimic. Centrala nici nu clipea. Asa ca, primul pas, si cel mai important: verifica compatibilitatea. Suna la service, sau, si mai simplu, intra pe site-ul asta si vezi ce scrie acolo. Serios, nu fi ca Marius.

Ce setari are, de fapt, un termostat Ariston?

Acum, daca ai nimerit un termostat care merge cu centrala ta, urmeaza partea cu setarile. Aici e distractia. Nu te gandi ca e ca la cuptorul cu microunde, unde bagi programul automat si gata. Nu. Termostatul ala are, de obicei, vreo 10-15 optiuni, unele mai ciudate, altele mai simple. De exemplu, ai setarea aia de “curba de incalzire”. Ce naiba inseamna aia? Pai… e o chestie care regleaza temperatura apei in functie de cat de frig e afara. Daca afara sunt -10 grade, centrala trebuie sa bage apa mai calda. Daca afara sunt 5, poate baga apa mai putin calda. E o setare care, daca o faci bine, iti scade factura la gaz. Uff. Dar daca o dai in bara… ajungi sa ingheti sau sa platesti o gramada. Gen, am un vecin care a setat curba aia la maxim, si statea in tricou iarna, dar platea 1500 de lei pe luna. Nu e okay.

Si mai e si setarea aia cu “delta T” sau “diferenta de temperatura”. Practic, termostatul ii spune centralei: “bai, daca temperatura a scazut cu 0.5 grade, porneste”. Sau cu 1 grad. Sau cu 2. Daca o pui pe 0.5, centrala porneste mai des, dar mentine temperatura mai constanta. Daca o pui pe 2, centrala porneste mai rar, dar poate simti fluctuatii. Stii cum e cand stai langa geam si simti un curent, desi caloriferul e cald? Aia e. Eh, eu am setat pe 1 grad. Mi se pare un compromis bun. Nu simt diferente mari, si nici centrala nu face ca un motor de tractor, pornind si oprindu-se la fiecare 5 minute.

Recomandari practice, ca sa nu dai cu banii de pomana

Hai sa iti zic ce am invatat eu pe pielea mea. In primul rand, nu lua cel mai ieftin termostat de pe net. Alea cu 50 de lei, de obicei, sunt o teapa. Nu au senzori buni, se deconecteaza de la Wi-Fi, sau, pur si simplu, nu comunica corect cu centrala. Am patit-o cu unul de la un brand chinezesc, pe care l-am luat de pe un site de reduceri. L-am montat, a mers o saptamana, apoi a inceput sa arate 35 de grade in casa, desi eu tremuram. Pfff. Asa ca, mai bine dai 200-300 de lei pe unul de la un producator serios, gen termostat centrala Ariston original, sau unul compatibil, dar cu specificatii clare. Uite, de exemplu, pe pagina asta am vazut cateva modele care par okay, cu OpenTherm si tot tacamul. Nu zic ca e cea mai buna oferta, dar macar ai o idee de la ce sa pleci.

Si inca o chestie: nu te baza pe setarile din fabrica. Aia sunt facute pentru un om standard, care sta la 21 de grade, in blok de apartamente. Tu poate stai la casa, sau ai pereti prost izolati, sau ai geamuri vechi. Deci, trebuie sa ajustezi. Eu, de exemplu, am stat o saptamana intreaga sa testez. Puneam temperatura la 22, vedeam cum reactioneaza centrala, apoi o scadeam la 20, si tot asa. Am gasit un ritm. Si acum, stai asa, ca voiam altceva sa zic… da, programul orar. Ala e SF. Poti sa setezi ca dimineata, la 7, sa fie 22 de grade, cand te trezesti, apoi la 9, cand pleci la munca, sa scada la 18, ca sa nu incalzesti degeaba. Si seara, la 6, iar 22. Practic, am redus factura de gaz cu vreo 30 fata de anul trecut. Nu glumesc. De la 800 de lei pe luna, am ajuns la vreo 550. Si asta intr-o iarna friguroasa, cum a fost asta. Dar, stii cum e, conteaza si cat stai acasa. Eu sunt mai mult plecat, deci programul ala e aur curat.

Povestea cu montajul: cand crezi ca stii, dar de fapt nu stii

Acum, partea cu montajul. Am zis ca ma pricep, ca am mai tras eu cabluri la viata mea. Pai… am desfacut capacul centralei, ma uit la borne, si vad: “COM”, “NO”, “NC”. Ce dracu inseamna alea? M-am uitat pe net, am aflat ca “COM” e comun, “NO” e normal deschis, si “NC” e normal inchis. In functie de ce tip de comanda are centrala ta, trebuie sa pui firul pe “NO” sau pe “NC”. La Ariston, de obicei, se pune pe “NO”. Dar, bineinteles, la mine nu era asa. Am stat o ora cu telefonul in mana, cautand schema electrica. Si cand am reusit, am bagat firele, am pornit centrala, si… nimic. Am crezut ca am ars ceva. Pana mi-am dat seama ca termostatul era pe modul “rece”, nu pe “caldura”. Da, am fost prost. Asa ca, sfatul meu: citeste manualul. Serios. Chiar daca ti se pare plictisitor, citeste-l. Sau, daca nu vrei, suna un instalator. Costa 100-150 de lei, dar iti scapi de bataia de cap. Eu am pierdut o zi intreaga, si pana la urma tot am chemat un prieten care se pricepe. Si a facut treaba in 20 de minute. Mda.

  • Compatibilitatea e totul – Verifica daca centrala ta are OpenTherm sau doar contacte seci. Altfel, cumperi degeaba.
  • Setarile initiale – Nu le lasa pe default. Ajusteaza curba de incalzire si diferenta de temperatura dupa cum simti.
  • Programul orar – Foloseste-l. E cea mai buna metoda sa economisesti bani. Seteaza temperaturi mai mici cand nu esti acasa.
  • Montajul – Daca nu esti sigur, cheama un profesionist. E mai ieftin decat sa repari o centrala stricata.

Avantaje si dezavantaje, direct si sincer

Hai sa fim sinceri, nimic nu e perfect. Nici termostatul ala de la Ariston. Uite ce am observat eu:

Avantaje:
– E fiabil. Adica, daca e original, sau unul compatibil bun, merge ani de zile fara probleme. Am unul de 3 ani si inca functioneaza ca in prima zi.
– Te ajuta sa economisesti. Cu setarile potrivite, poti scadea factura cu 20-30. Am vazut asta pe propria piele.
– E usor de folosit. Majoritatea au un ecran simplu, cu butoane mari, nu trebuie sa fii geniu IT sa il setezi.

Dezavantaje:
– Unele modele au o intarziere in comunicare. Adica, setezi temperatura, si termostatul reactioneaza dupa 2-3 minute. Nu e o problema majora, dar e enervant.
– Daca ai o centrala mai veche, s-ar putea sa nu gasesti un termostat compatibil fara un adaptor, care costa inca 100 de lei. Gen, mai bagi bani.
– Bateriile. Unele termostate consuma bateriile repede, mai ales daca au Wi-Fi. Am schimbat bateriile o data la 3 luni. Nu e sfarsitul lumii, dar e o cheltuiala in plus.

Si uite, un exemplu concret: un prieten, Andrei, si-a luat un termostat Ariston original, modelul Sensys. A dat 350 de lei pe el. L-a montat singur (a stat 2 ore, dar a reusit). Acum, dupa 6 luni, spune ca a economisit in jur de 400 de lei la gaz. Practic, si-a scos banii in mai putin de un an. Alt exemplu: o colega de munca, Ana, a luat un termostat chinezesc de 70 de lei. A mers o luna, apoi a inceput sa dea erori. A chemat un instalator, care a zis ca e de vina termostatul. A trebuit sa cumpere altul, deci a pierdut si banii pe primul, si pe manopera. Total: 70 150 = 220 de lei. Si pana la urma a luat unul mai bun, de 250. Deci, nu te zgarci la inceput.

In concluzie, termostat centrala Ariston e o investitie buna, daca faci temele. Nu te grabi, citeste, intreaba, si nu te baza doar pe noroc. Si daca ai nelamuriri, scrie-mi, ca mai vorbim. Acum, hai ca mi s-a facut foame, si ma duc sa vad ce e la frigider. Pa!

Post Comments:

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *

Înapoi sus
Produsul a fost adaugat in cos